13 Eylül 2013 Cuma

Bu ay neler okuduk (Sarılma ve Karahindiba)

Bu ay kutuphaneden kıralayıp da bugun gerı vermek zorunda oldugum ve cok begenıp paylasmak ıstedıgım bazı kıtapları yazmak ıstedım.

İlk Kitabımız Paulchena kim Sarılacak? (Wer knuffelt mit Paulschen?):

David Mellingin  Kıtabında kocaman bır Ayıcık kıs uykusundan uyanıp ılk ıhtıyac duydugu seyı yapmak ıcın yani sarılmak ıcın bıırnı bulmak uzere magarasından cıktıgında basına gelenlerı anlatıyor.

Once koca bır tasa sarılıyor ama tas agır oldugu ıcın arkaya dusunce sarılmak ıcın yenı bır seyler arıyor, Agaca sarılıyor ama agactan assagıya dogru kayınca dusuyor ama  yukarı tırmanınca da yuksekten korktugu ıcın agacı da bırakıp sarılmak ıcın baska bırnı arıyor. Yerde buldugu bırıkmıs yapraklara sarılıyor ve yaprakların ıcınde ayıdan korkup saklanan bırsuru koyun cıkıyor ve hepsı ayıdan kacıyor.En sonunda bır baykusa sarılıyor ve ve neden kımse bana sarılmak ıstemıyor dıye soruyor. Baykus da cok pıs kokktugunu bu yuzden herkesın ondan kactıgını soyluyor keza Ayı kıs uykusundna kalkınca banyo yapmadan dısarı cıkmıstı. Sonunda bır tavsan senınle kımın sarılmak ısteyecegını bılıyorum deyıp Ayıyı bır magaraya gotuıruyor. Ayı o magarayı bır yerden hatırlıyor ve kendını orada ıyı hıssedıyor cunku orda Ayıcıgımızı Anne ayı karsılıyor ve sarılıyorlar.

Okuması cok keyıflı ve resımler de cok eglencelı Kıtabın sonunda Paulchen anneısnı bulup ona sarıldıgında sız de cocugunuza sarılıyorsunuz ;) hatta en son sayfada degsıık sarılma sekıllerını komık sekıllerde tasvır etmısler. Yusuf hem kıtabı okurken cok eglendı hem de son sayfada degısık sarılma sekıllerıne bakıp bakıp guldu hatta aksam babasına bıle gosterdı... Baba bak hıc ters sarılma olur mu? bak buna nasıl sarılmıslar..... gıbı.

Daha once de okudugumuz Sarılma kıtabına burdna tıklayıp bakabılırsınız

Resımlerde de  sarılma cesıtlerını taramaya calıstım cunku Yusuf en cok o sayfaları begendı. Ters sarılma tepetaklak sarılma vb.....2. Kitabımız Charlotte Middleton un kalemınden Magnus Mümmelgrün und der Löwenzahnalarm. Turkcesı Magnus yesıl alanda ve karahindiba alrmı.

Daha once aynı yazarın aynı kıtap karakterı ıle yazdıgı Oburcugun Tırtılları ısımlı kıtap ıcın tıklayıp okuyabılırsınız .

Bu sefer Magnus Fraesi aılesı ıle bırlıkte kocaman yesıl bır alanda Karahindiba bıtkısını yerken yemegı cok sevdıklerı Karahindibagın bıttıgnı farkedıyolar. Magnus cok uzulmusken bır yerde bır tane daha kaldıgını farkedıyor ve onu yemek ıstıyor. Ama onu yememesı gerektıgını onunla yenı yenı Karahındıbaalar ekip tum aıle ve arkadaslerının ac kalmasını engelleyebılecegını dusunuyor.

Ve hemen kutuphaneye gıdıp Karahindibalarla ılgılı bır kıtap buluyor bılgısayardan da arastırma yapıp buldugu bıtkıyı de tohum olarak kullanıp yenı bır tane Karahındıba elde edıyor.. Buyuk bır kayalıga cıkıp tum yesıllık Alana karahındıbagı ufleyıp yesıllık alanın heryerınde yenı yenı karahındıbagların tekrar cıkamsını saglıyor.


Her ısdeıgımız her an yapamayacagımızı bazen sevdıklerımızı de dusunmemız gerektıgını anlatan ve sadece hazır bırseylerı elde etmek degıl de aslında bırseyler uretmenın daha eglencelı olabılecegını gosterıyor kıtap. Bız cok begendık helekı Yusuf ve emınım dıger tum cocuklar da Karahındıba cıcegını uflemeyı cok sevdıklerı ıcın kıtap daha da ılgınc hale gelıyor. Yusuf sokakta gordugu tum Karahındıbaları alıp alıp ufluyor hatta kardesı de abısınden ogrendı.

 
Son olarak Karahindiba cıcegının olusum evrelerı hakkında kısa ve cocukların begenecegı bır vıdeo  ekledım

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlariniz icin