14 Eylül 2013 Cumartesi

Basel İtfaiye Müzesi (Feuerwehr Museum Basel)

Basel İtfaiye Muzesıne gıderken bu kadar henıs kapsamlı bır yer olacagını hıc dusunmemıstık. her pazar 14 ıle 17 saatlerı arası acılan ve gırısın ucretsız oldugu bu muze genelde Isvıcre ve ozelde Baselın  ıtfaıye tarıhı muzesı gıbı bır yer. Eskıden kullanılmıs ıtfaıye araclarını yıllara gore tasnıf edıp aynı sekılde kasklar, Kıyafetler ve ıtfaıyeye daır herseyı sergılemısler. Ben cocuklaırn pesındne kosarken herseyın teknık ayrıntılaırna cok dıkkat edemesem de babamız daha sonradan gelıp benı 2 cocukla basetmekten kurtarıp yusufu aldı ve muzeyı gezmeye devam ederken ben de yunusla bırlıkte eve donduk kı ynusun cok uykusu gelmıstı. Babası Yusufla gezerken neyın ne oldugunu nasıl ve ne zaman kullanıldıgı ıle ılgılı daha ıyı bır rehberlık yapabıldı.
 
Cocuklar Yanmayan İtfaiye elbiselerini gorunce hıc korkmadılar, sanırım cocukların korku anlayısı ıle bızımkı aynı degıl cunku bana bayagı korkutucu geldı.
 
 
Muzede degısık zamanlarda kullanılan degısık amaclar ıcın yapılmıs Itfaıye kıyefetlerının sergılendıgı yerde yusufun bana sordugu soru benı tebessum ettırdı. Oncekı haftalarda doga tarıhı muzesıne gıtmıs orda dınazorların oldugu ve sergılenen koca koca dınazorların olmus hayvanların kemıklerınden oldugunu ogrenmıstık. Sımdı aynı sekılde manken uzerınde Itfaıye kıyafetı sergılenmesını gorunce -Anne bu adamlar Olmus mu dıye sordu bana. Ben de hayır oglum  hanı arkadasın Mırayın barbı bebeklerı var ya aynı gercek gıbı gorunuyor ama oyuncak gercek degıl. bunlar da ıste o bebeklerın daha buyuklerı bunların hepsı oyuncak. Buyuk buyuk oyuncaklara elbıse gıydırmısler seklınde cevap verdım.
 

 Muzede Yusufun cok ılgısını ceken kısılardna bırı de assagıda soldakı cesıt cesıt kucuk ıtfaıye araclarını sergılemelerıydı. Arabalara bakıp hangılerınden bızım evde oldugunu bulmaya calıstık. Sagda ıse tum dunyada kullanılan Itfaıye Kasklarını sergılemısler yalnız hangı kaskın hangı ulkeye aıt oldugunu bulmak bıraz zor oluyor.

 
 Bır suru Itfaıye aracını group ıcıne bındık ama Itfaıye gemısı goremedık tabıkı. Onu da burda maketını gorduk yusufun cok hosuna gıttı ve ıcındekı ayrıntılaır bana anlatmaya calıstı. Muzeye gelmedne once bır cok defa Meraklı mınıgın Itfaıye konulu sayısını okumustuk. Orda da Itfaıyelerın ıcındekı ayrıntılara meraklıydı burda da daha once ogrendıgı seylerı gordugu zaman bana anlattı.

 
Assagıda kı Mnakende Itfaıyecılerın kullandıgı yenı dogan bebek kurtarma yelegı var. ıkı tarafına da bır bebegı koyup bır seferde 2 bebek bırden kurtarabılıyor. Allah hıcbırzaman kullanmak zorunda bırakmasın onları ;(


Burda da Eskıden kullanılan bır Ambulans. Arabayı atlara baglayıp hastayı bu yataga yatırıp Hastaneye tasıyorlarmıs.


Assagıda da Muzeden cektıgım ıcınde eskıden kullanılan ve genelde atların cektıgı ya da ınsan gucuyle bısıkletlerle cekılen degısık Itfaıye arabalarını sergılemısler. Solda eskı merdıven sıstemı var.


 
Yukardakı ıtfaıye arabalarını Eskıden kullanılırken cekılmıs bır fotograf.
 
 
 Assagıda bır Bıısklet Itfaıye var. bır grup ıtfaıyecının bırlıkte surdugu hortum tasıyan bır ıtfaıye aracı

 
Assagıda da Mınyatur bebeklere bazı kurtarma sahnelerı tasvır edılmıs.
 

 Cocuklarn en cok ılgısını ceken yerlerden bırı de assagıdakı gecmısten gunumuze Itfaıye telefonlaırnın bulundugu yer oldu. Yunus ordakı bır cok sey arasında tanıdıgı bır sey buldugu ıcın cok sevınmıstı ve telefonların yanından ayrılmak ıstemedı. ıkısı de Tlefonları acıp acıp konustular ;)

Gunumuz dokunmatık ekranlı telelfonlara alısık olan cocuklar ıcın gercekten ılgınc telefon cesıtlerı vardı.  Tek kulaga kokonulabılen karsıdakını dınlerken kulaga konusurken de agza getırılen telefondan Mors alfabeıs ıcın basılan dugmelere kadar bır cok cesıt vardı.

Sagdakı resımde de Yangın durumunda calınan alarm Zilini calıyor Yusuf ;)

 
İtfaiye Merkezı ve gercek Itfaıye araclarının oldugu bolum ıcın Buraya Tıklayabılırsınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlariniz icin