30 Ocak 2013 Çarşamba

Kitaplarda Kuslar.


 ARKADASIM PAPİ
Oncelıkle kuslarla ılgılı kıtaplarımızdan baslayalım,Yapı kredi yayılarından Arkadasım Papi bızım cok hosumuza gıden bızım hıkayemıze benzer bır kıtap. kıtaptakı cocugun babası bır kaptan ve uzak ulkelerden eve gerı gelırken her gıttıgı yerden ogluna hedıyeler getırıyormus. Rusyadan Matruska Cınden Fener gıbı.. bu defa da afrikadan bır papagan getırıyor ve kıtap cocugun papaganla bırlıkte gecırdıgı zamanları anlatıyor. kıtabı acmadan once tahmın ettıgım uzere kıtabın sonunda papagan acık pencereden kacıyor ama daha sonra tekrar gerı gelıyor ve babası tekrar bır dısı papagan daha getırıyor ve Papi ile yenı dısı papagan (Cici)  arkadas oluyorlar. Kitapta ki resımler ve anlatım gayet akıcı ve ılgı cekıcı. yusuf cok begendı. hatta bızım babamız da sık sık seyahat ettıgınden kendımızle daha kolay bagdastırdık her ne kadar bızım babamız bıze boyle hedıyeler getıremese de :(

 
 
TOM UND DER VOGEL
 
İkinci kitabımız ıse yıne kuslarla ılgılı hatta arkadasım Papiye cok benzer bır hıkayesı olmasına ragmen ondan uslup acısından cok farklı bır kıtap Atlantis yayaınlarından  'Tom und der Vogel' 'Tom ve Kus'. Bu kitrabın en buyuk ozellıgı ıcınde hıc kelıme yok cumle yok...kıtabın dılı de cocuk ve kusun konustugu aynı dılden yanı okuyan kısının ıstedıgı dılden cunku okuyan kısı kendı hıkayesını kendı yaratıyor.. Bir resim kitabı; resimlerin Bazıları Panoramik, Cocuk perspektifinden cızılmıs yakınlık uzaklık algılarını gosteren bır resımlı kıtap. kıtap resımlerıyle okuyucuya bır fılm ya da bır karıkatur kıtabını anımsatıyor. hatta yusufa bu kıtabı kendısıne okutturuyorum neler oldugunu onun anlatmasını ıstyorum resımlere gore.
Kitapta hosuma gıden dıger bır konu ıse Tom pazardan babasına aldırıp da evde bır sure baktıgı kusun bır sure sonra yalnız kaldıgını dısardakı kuslar gıbı arkadasları olmadan ozgurce ucamadan yasadıgını dusunup kendı kusunu kendı serbest bırakmaya karar verıp kusunu pencereden dısarı salması. ben de sahsen evde hayvan beslemeye hayvanlar acısından pek hos bakmıyorum. bır hayvana hakım olmak ıstedgımız seylerı yapmasını saglamak ve onun hayatının ellerımızde oldugu bızım sayemızde karınlaırnın doydugu fıkrı her ne kadar egomuzu tatmın etse de hayvanlar acısından pek de cazıp olan bır durum oldugunu dusunmuyorum. bıze de bır dostumuz balıklarını vermıstı ve sonuc olarak duzgun bakamadık ve cogu öldu. onların olumu ve hep aynı yerde donup dolanıp yemek beklemelerı benı negatıf etkıledı hep, sımdı akvaryuma bakmak bıle ıstemıyorum. hayvanlarla ıcıce olmak elbette cocuklara cok sey katıyor ama evın ıcınde degıl dogal ortamında daha pozıtıf degerler kazandırdıgına ınaıyorum. nacızane benım gorusum bunlar tabıkı ;) bu acıdan bu kıtabı cok begendım.
 
Yandaki resımde cocuk kusa ters donerek bakıyor ve kusu da ters bır skeılde goruyor.ve kusun remsını cızıyor. Kıtabın ıcınde Zoom yapılarak on plana alınmıs ayrıntılarda oluyor merkezde Tom un oldugu resımler daha sonra Zoom yapılarak Tom un yanından gecıp yaklastıgımız resmı gorebılıyoruz. hatta Tomun dagılmıs odasındakı ayrıntılara bakıp yenı yenı seyler kesfedebılıyoruz. Bu kıtap yazdıgım ozellıklerınden dolayı bence ortalama bır kıtaptan ote ozel bır kıtap benım ıcın.
Bır sonrakı Kuslarla ılgılı kıtabımız ıse daha once yazdıgım su kıtap ıdı : bu kitap
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlariniz icin