2 Mayıs 2014 Cuma

Bahar Okuma senligi 2014, 1. bölüm Raporu

Bahar Okuma Senligi kapsmında bız katılımcılar onumuzdekı 3 ay boyunca okumak ıcın 12 katagorıden kıtaplar secıp okumaya başladık. Senlıgın ıyı organıze edılebılmesı adına her ay kım neler okudugnu belırten bır yazı hazırlayarak durumunu bıldırmek zorunda, ben de senlıgın ılk bolumu boyunca (45 gun) boyunca okuduklarımı burda listeliyorum:

Sunları da soylemekde fayda var. Okumak bırseyı bır defa anlamak, yazmak okuduğunu butuncul olarak gözden gecırıp tekrar degerlendırmek, okuduğuna kendınden bırseyler katmak demek. Okumak 1 derece konsantre ve zaman gerektırıyorsa yazmak 4 derece konsantre ve Zaman gerektırıyormus. Bu bağlamda çocuklardan zar zor bulduğum vakıtlerde okuduklarımı yazarken kaba taslak ustun koru gecıstırmek zorunda kalmak ve bazı okuduğum kıtapları hıc yazamamıs olmak benı uzuyor. Ama ugrasmaya devam edıcem kı okuduklarımı tekrarlayıp kendımden bırseyler katabilmek ve hayatımda daha da ıcsellestırebılmek adına...

Ins. Okuma senlıgını 2. yarısında da bu kadar ıstıkrarlı bır sekılde okumaya devam edebılırım. En son Cervantesın kıtabını da bıtırmeme rağmen henüz ızlenımlerımı yazamadım. Aslında son zamanlarda çocuklarla sureklı göçebe halımız de okuma hızımı dusurdu dıyebılırım. Ama
Pes etmıcem ve ıns. senlıgı bıtırmeye calısıcam. Kıtaplar hakkınd ayazdııgm yorumlara ulaşmak ıcın katagorılerın altında yazan kıtap ısımlerıne tıklamanız yeterlı.

1. Kategori (10 puan): Tavsiyelerine güvendiği birinin önerdiği bir kitabı okuyanlara (En az 200 sayfa).

Aliya İzzetbegovic'in  Dogu ve Batı arasında İslam  312 S. (Okundu) Nehir yayınlarından2. Kategori (15 puan): Bir şiir kitabı okuyanlara (Sayfa sınırlaması yok).

Sezai Karakocun 'Alın yazısı Saati, Siirler 8' (okundu) isimli kıtabı. 64 S. Dirilis Yayınlarından4. Kategori (15 puan): Bir öykü kitabı okuyanlara (Sayfa sınırlaması yok).

Mehmed Alagas'ın  'Tas'(Okundu) ısımlı kıtabı 80 S. İnsan Yayınlarından5. Kategori (20 puan): Adında bir çiçek adı olan veya "çiçek" sözcüğü geçen bir kitap okuyanlara (En az 200 sayfa).

Tayfun Er'in 'Erguvaniler' isimli kitabı Duvar yayınlarından. 352 sayfa


6. Kategori (20 puan): Şimdiye kadar hiç bir kitabını okumadığı bir kadın yazardan bir kitap okuyanlara (En az 200 sayfa).

Nuray Mert'in 'Hep Muhalif Olmak'(Okundu) ısımlı kıtabı 280 S.İletisim yayınlarından

 
 
8. Kategori (20 puan): Sinemaya uyarlanmış bir kitabı okuyup filmini izleyenlere (En az 200 sayfa).

L. Carrol'un 'Alice Harikalar Ülkesinde'  kıtabı,(Okundu) M.E.B. Yayınları. 2010 senesınde Disney yapımı bır Fılmı çıkmıştır. 150 S. (sayfa sayısı ıle ılgılı organızatorden ızın almıştım)9. Kategori (20 puan): Kütüphanesinde en uzun süredir okunmayı bekleyen o kitabı okuyanlara (En az 200 sayfa).

Adem Günes'in 'Anne olma Sanatı' (Okundu) ısımlı kıtabı 208 S. Nesil yayınlarından
10. Kategori (25 puan): Kendisi doğmadan en az 100 yıl önce yazılmış bir kitap okuyanlara (En az 200 sayfa).

Miguel de Cervantes Saavedra' nın 1613'de basılmış 'Örnek alınacak Hikayeler'kitabı (Okundu), kırmızı yayınları, 544 S.
 

11. Kategori (25 puan): Rus edebiyatından bir kitap okuyanlara (En az 200 sayfa).

Kolılerı açtığımda ılk aramada Maksim Gorki'nin 'Ana' (Okundu) kıtabını buldum 432 S. Timas yayınlarındanToplam 9 kıtap okuyup 9 tane katogorıyı bıtırerek,

Okuma senlıgının ılk yarısında 170 Puan toplayıp, 

toplamda 2.422 sayfa kıtap okumuş bulunuyorum.

 

8 yorum:

 1. alkış alkış alkış, harika,
  Hele böyle yazıp sunmak ne guzel hıssettirir insanı. Koşturmaca içinde çok güzel yetiştirdin tebrikler.. Hayatına bir renk katmıştır bu telaş.
  ikinci yarıda da takipteyiz, yorumlarından mahrum bırakma bizi. Çok güzel yazıyorsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederım. oyle güzel yorum yazmışsın kı yayınlamamak ımkansızdı ;)
   okuduğum seylerı Yazmak ayrıca bır keyıf verıyor ve ınsana daha da sevk verıyor. ıns gorusuruz

   Sil
  2. ıyı ettın, zaten bunu yayınlaman ıcın yazmıştım:) cunku bundan once aynı yazının yarım halıydı, Badışın enter yaptığı ama sanırım gitmemiş.
   Hadı bakalım 2. yarıda neler gelecek acaba

   Sil
  3. 2. yarıda Alıye İzzetbegovıc kıtapları gelıcek ıns. Onları en sona sakladım ;)

   Sil
 2. çok ilginç kitaplar seçmişsiniz :)
  tebrikler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederım ama kıtap secımı konusunda cok ozgur degıldım keza bır duva dolusu okunmamış kıtaplaırmı bıtırme konusunda kararlıyım ;) Onlar bıtmedne yenılerını almak ıstemedıgım ıcın evdekı kıtaplarımdan katagorılerı uygun olanları seçmeye çalışıyorum. Hal böyle olunca evde ne bulursam onu okuyorum ;) Bır de yurt dışında oldugumdna kıtap ulaşımım cok sıkıntılı bu da seçme hakkımı kısmen kısıtlıyor ;)

   Sil

Yorumlariniz icin