16 Mart 2018 Cuma

Ataranzas Market (Mercado de Ataranzas Malaga)

Malagaya tasındıgımızdan beri bır cok kez Mısafır ağırladık. Buraya yazmaya fırsat bulamasam da gelen samimi arkadaslarımız ile birlikte bolbol gezdik. Her mısafırle bırlıkte gezmiyoruz cunku bızde çocuk cok olduğu ıcın sadece samımıyetıne guvendıgımız arkadaşların pesıne takılmayı tercıh edıyoruz. Yoksa çocuklarla bırlıkte gelen gezı gruplarını yavaşlatmak ıstemıyoruz. Vıyanadan gelen okul arkadaşlarımdan bırı ıle de Malagada bır Tur attık dıyelım. Daha once de yazmıştım kı Bloga yazamadığım donem ıcerısınde kendı ıcıme ve aynı zamanda da eve kapandım. Sagolsun buraya gezmeye gelmıs olan eskı okul arkadaşım benı de eve kapandığım bu donemde sılkeledı dıyebılırım.

İlk defa buyuk çocukları okula bırakıp, kucu çocukları yanıma alıp arkadaşla bırlıkte arabayla sehre gıttım. Navigasyon olmasına rağmen bir cok kez yanlış yola gırıp yolu uzatsam dadaha sonraları İspanyolca kursu ıcı her gun sehre ındıgım ıcın artık yolları ezberledim ;) Bunu mutlaka yazmak ıstıyorum kı; Malagada kapalı Park yerlerı cok dar. Kapalı garaja gırerken manevra yapıp donemıyordum nerdeyse duvarlara çarpa çarpa ılerleyecektım. Arkadas; Denız ıstersen sen ın ben park edıyım demesıne rağmen ınatla Park meselesını araba zarar görmeden cozdum.

O gün Arkadsla birlikte Malaga sehrinde bir cok yeri gezmemize rağmen şimdilik sadece Ataranzas Tarihi Market hakkında yazmak ıstıyorum. Keza uzun yazı yazmaya vaktim el vermıyor bari bulduğum bu kısa zaman ıcınde hemen ne bulduysam yazıp yayınlamam lazım yoksa bır sekılde o yazı hep yarım kalıyor.


Ataranzas Market Malaganın Tarihi bir Pazarı. Icınde sebze,meyve ve Et ile birlikte daha cok deniz ürünleri satılıyor. İspanyanın Valensiya kökenli ünlü yemeği Paella deniz ürünleri ile yapıldığı ıcın soyle kalabalık bir mısafır grubuna Paella yapacaksanız mutlaka bu marketten ucuz ve taze Balık almalısınız. Ben yemek yapmayı pek beceremedıgım ıcın Balıgı cok tüketmiyoruz maalesef. Pazar sadece haftaıcı sabahları acık oluyor.


Aslında bu Pazar binası Malaganın tarih içerisinde gecmıs olduğu nerdeyse tum yolculugu kendı ıcınde sımgeleyen bır yer. Magrib stili ile insaa edilen bu bina Araplar döneminde yedi kemerli bir Tersane imiş. Sehrin ortasında ne Tersanesı diyecek olursanız soyle kı; 1400'lü yıllarda Malaganın ortasına kadar denız ulaşırmış. Balıkcılar bu Pazarın onunde oturup balık tutarlarmış. 1487 de Malaga Katoliklerin eline dusunce burada ilk önce bir Manastır kurulmus. Ama Ataranzasın hemen yanına kadar ulasan denizin dalgalarının sesleri Manastır ıcındekı Ayini engelliyormus. Daha sonra bina Silah depolanan büyük bir askeri Kale haline getrilmis. Sehrin ortasında askeri ihtiyaç kalmadığı zamanlarda ise Hastaneye dönüstürüp ıcınde bir Tıp okulu bile açmıslar. 1868'de ise ülke krizdeydi ve devrimci hükümet bu kadar degısıklıkten sonra ayakta kalan son Harabelerın bir Pazara dönüştürülmesini istedi. Bu donemde Mimar Joaguin Rucoba'ya teşekkür etmemız lazım. Pazara donusturulen yapı, daha cok 19. yüzyıl Endusturiel tasarımı ıcerısınde Rucobanın cabası ıle Tarihi Atnalı Kemerlerden bırı kurtarılıp güney cephesının ortasına yerlestırildi.


Yenı Pazarın ınsaasında Modern yapı malzemelerinden olan Demir kullanılmasına karsın aynı zamanda Magrıp mımarısınden olan Atnalı Kemer ve kemerli pencereler iki farklı Mimari uslubun ve Tarihin bir Binada sentezlenmıs halini oluşturmuştur. Ozellıkle ön cephesinde büyük Vitray bir Cam Tasarımı ile bizi karşılayan bina insanda bir Katedrale bakıyormuş hissi uyandırıyor. Vitray Cam Tasarımında ıse Malgayı temsıl eden sehrın Silüetini görürsünüz.


Son olarak da bizim İstanbulda ki Kapalı Carsı'yı anıp biraz Memleket havası ile yazıyı kapatalım.... Bir gün seni de doya doya gezicem ey İstanbul....

Malagada kı Tarihi Carsı Kapısı ıle Istanbulda ki kapalı carsı kapıları arasındaki benzerlik de burda dursun.


 


 

2 yorum:

  1. Değişik yerler görmek çok güzel bir şey. Fırsatlarınız çoğalır inşallah. Çocuklar büyüyünca rahatlarsınız inşallah.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler inş Allah, geçtiğimiz yerlerde güzellikler bırakabiliriz inş.

      Sil

Yorumlariniz icin