24 Temmuz 2015 Cuma

Bakü: Sehitlik ve Alev Kuleleri

2. gun aksamı serın rüzgârın hakım olmasıyla birlikte tekrar gezmek ıcın dışarı çıktık. Bu seferkı durağımız Bakude 1918 olaylarında sehıt dusmus turk ve azerı askerlerın gomuldugu Hıyabanı Sehitligi idi. SSCB nın hakım olduğu yıllrda 1924-90 arasında Sehitlik lagvedılıp eğlence merkezıne cevrılmıs ama 90 senesındekı Kara ocak dıye adlandırılan Rusların azerılerı katletmesiyle bırlıkte Azerıler arasında ortaya çıkan mıllıyetcılıgın de etkısıyle hem Kara Ocakta katledılenler hem de 1918 yıllarında sehıt dusenler Hıyabanı sehıtlıgıne gomulmus. Gunumuzde Sehitlik devlet gorevlılerının gezılerınde resmıı zıyaret noktalarından bırı. Sehıtlıgın yanına dıyanet güzel bır Camıı ınsaa etmıs olsa da Azerı hukumetı Camiiyi guvenlık gerekcelerınden dolayı kullanıma kapatmış. ;(

Sehıtlıgın tepesinden Abseron yarım adasına Hazar denızını doldurarak yaptıkları bu sene Olımpıyatların yapılacağı oncesınde de Avrupa Oyunlarının yapıldığı Stadyum, Dunyanın en buyuk Bayragı olduğunu ıdda ettıklerı Bayrak meydanı (Malezyadakı Bayrak dıregı de kendısının dünyanın en buyuk bayrağı olduğunu ıdda edıyordu) ve Donme dolabı seyretmek mumkun.

 
 
Sehitlik 2 bolumden oluşuyor biri güya Sehitlerin olumsuzluğunu sımgeleyen içinde hic sönmeyen Atesın yandığı (mecusı tapınağı mısalı) Sehitler Anıtına gıden yoldakı 1918 de olen turk ve Azerilerin ve kara ocak olaylarında olenlerın defnedıldıgı sehitlik.
 
 
 
 
Biz gıttıgımız zaman gece 12 yı gecmıstı ve bu saatten sonra kımse gelmez heralde dıye dusunmuslerse Anıtın ortasında hıc sönmeyen dedıklerı Atesı sondurmuslerdı. Dogal gaz cennetı olsa da yıne de Gazı boşa harcamamak gerek ;)
 
 
Sehitligin digeri de parkın bıraz daha assagısana doğru yapılmış. Diyanetın camıısının hemen yanındakı Turk sehitligi. Turk sehıtlıgınde dıkkatımı ceken husus sehıtlerın secerelerının yazıldığı mermerlerde sehıtlerın dogdugu ya da öldüğü tarıhleri  Mıladi takvımle degıl de Hıcrı takvımle yazmış olmaları.

 
Sehıtlıgın yakınındakı Dıyanetın yaptırdığı camıı
 

 

Yusuf herzamankı gıbı onden gıdıyor.
Sehrin sembollerinden bır dıgerı de Ates Kulelerı. Alev seklınde ınsaa edılmıs 3 bına gecelerı ateş seklınde ışıklandırılarak 'Atesler sehri' unvanına layık olmaya calısılmıs galiba. Nereye dönsek Atesle bağlantılı bırseyler bulmak mumkun. Ilk fotoğrafta Camıı mınaresı ustunde ısıl ısıl yanan Ates aslında ulkenın Gorusunu de sembolıze edıyor dıyebılırım.
 
Alev kulelerı Ev, Buro, Alısverıs merkezı gıbı amaçlarla kullanıyor. Lux mağazalarında normalınden daha da uçuk fıyatlarla satılan markalar Azeri zengınlerının uğrak yerı olmuş. Trafıkte kaza durumunda hatalı ya da hatasız ıkı tarafa da ceza kesıldıgınden kaza yapanlar genellıkle problemı kendı aralarında halletmeyı deniyorlar. Sız de boye bır durumda kalırsanız carpıstıgınız kışı ıle anlaşmaya calısın.
 
Mecusi Tapınagı Atesgah ve Hz. Alinin torununun Turbesının bulunduğu Caferi Heybat Bibi Camii de bir sonraki yazıda ıns.

Bakude Yollar ve İceri Sehir için Buraya Yıklayabilirsiniz.
Bakude Mecusi Tapınagı Atesgah ve Caferi Bibi-Heybat Camiisi için Buraya Tıklayabılırsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlariniz icin