16 Eylül 2017 Cumartesi

Müslümanların Tarihi 4. cilt / İhsan Süreyya Sırma / Endülüs Bölümü

4 bebeliyiz ama kitap da okuyoruz Elh. Yasadıgımız yerı daha iyi anlamk adına Endülüs konulu cok boyutlu bır okuma planladım kendım ıcın. Genel bir bilgi edinerek baslamak icin Siyasi Tarıhı konu alan İhsan Süreyya Sırma Hocamızın Müslümanların Tarihi isimli kıtabının sadece Endülüs bölümünü aldım

1. Gün; Okuma sonrası Notum;


Biz boşuna dizi seyrediyoruz: Entrikanın alası Tarihde. Acayip sürüklüyor insanı, kapatın TV leri acın Tarih kitabı okuyun.
Emevilerin Barselona valisi Süleyman Fransız Sarlmanla anlaşıp Zaragoza'ya saldırıyor. Zaragoza valisi Hüseyin onları yeniyor. Yenilen Şarlman kızgınlıktan ittifak kurduğu Süleyman'ı hapsediyor. Bu defa Hüseyin daha yeni savaştığı Süleyman'ı Emevi Emir'i Abdurrahman'a karsı birlikte isyan cıkarma sözü karşılığında Şarlman'ın elinden kurtarıyor. Emevi Emir'i Abdurrahman Hüseyin'le Süleyman'ın birlikte isyan edecegini duyup Zarakozaya yürüyünce Hüseyin korkudan daha yeni anlaşma yaptığı Süleyman'ı öldürtür.... 😮
Cok heyecanlı alın çekirdekleri gelin

Not: Saka bir yana kendi dünyevi çıkarlarımız için Hıristiyanlarla birleşip İslama savaş açmışlar da bu kücük hesaplar uğruna bu çekişmeler sırasında ne Can'lar gitmiş2. Gün


İspanya'ya dair okumalar dahilinde İspanyolca çalışmanın yanında Endülüs tarihi ile başladım okumaya. Bu günkü okumamdan çıkardığım ders:


Endülüs Emevileri taht kavgaları ve kişisel ihtiraslar yüzünden yıkılıp yerine bölgede 11 farklı beylik kurulunca kuzeydeki hırıstıyanlar bölünen Müslüman beylikleri tek tek işgal edip zulmeder.
...
Endülüsteki isyancı beylikler bakıyorlar ki vaktinde Endülüs Emevi devletini yıkmak için desteğini aldıkları hırıstıyanlar bu defa kendilerini öldürmeye geliyor, kuzey Afrika'da kı Murabitun devletinden yardım istiyorlar. Murabitun devleti gelip Endülüs'te hristiyanlara karsı savaşıp Müslüman birliği tekrar sağlıyor.

Murabitunlar kim?:


Vakti Zaman'ında kuzey Afrikada sadece bir Müslüman kabile varmış. Bu kabilenin Emir'i hac dönüşü Kayravan bölgesinden bir şeyhten rica ediyor kı; kendi cahil toplumu için bir talebesini kendisine versin. Şeyh bu Emir'e talebesini veriyor ve kuzey batı Afrika'ya geldikten Zaman sonra o topluluk bu talebe ile yani din Alimi hoca ile dalga geçiyorlar. Alim yanına birkaç arkadasını da alıp dağlara ve kalelere dogru inzivaya çekiliyor. Zaman sonra Alimin etrafına bir sürü insan toplanıyor ve kendi devletlerini kuruyorlar. Kalelerde yaşayanlar anlamına gelen Murabitun devleti Allah'ın yardımıyla büyüyor da büyüyor ve bir gün Kendi heva ve heveslerine kapılan Endülüs müslümanlarına son bir şans olarak ortaya çıkıyor.

Kelebek etkisi denen şey bu olsa gerek: Allah adım adım, ilmek ilmek kaderi örüyor..... Kuzey batı Afrika'ya gönderilen Tek bir Talebeden, Endülüs'ü 1080 lerde hırıstıyan işgalinden kurtaran devlete varan bu hikaye maalesef iyi bitmiyor. Çünkü Murabitun devleti Endülüs'ü toparlayıp hırıstıyanları kovaladıktan sonra kuzey Afrikaya döndüğünde Endülüs müslümanları yine kişisel çıkar, kavmiyetçilik, mezhepçilik, milliyetçilik ve taht kavgası gibi şeylerin peşine düşüp bölünüyorlar. 

Yanda ki Sevillada cektıgım bu resım de Murabitunlar Afrıkaya donduklerınde Endülüs Muslumanlarının bırbırlerının altını oymak ıcın Hırıstıyanlara hedıyeler sunmasını tasvır edıyor.

Eeee ısrarla aynı hatayı yaparsak, Allah'ın yardımı da bir yere kadar. Ne yapıyorsak kendi elimizle yapıyoruz

Günümüz müslümanlarının halini anlamak ve kendımızı düzeltmek mi istiyoruz ? O zaman ıslam tarihi okumalıyız ve aynı hataları yapmamalıyız.
3.. Gün:


Gece okumalarımda Endülüs bölümü bitti:


"Tarih kitabı, eglence olsun diye okunmaz. O, ne bir Roman ne de bir Hikaye kitabıdır. Tarih ibret alınmak için okunur" diyor İhsan Süreyya Sırma. Cihad ruhu ile Fransa içlerine kadar giren güçlü Endülüs müslümanları Allah'ın emri olan Şuura'yı terkedip saltanat sistemine girince, daha sonra da milliyetçilik ve taht kavgaları ile iyice zayıflayıp yok oldular. Son kale Granada'da kurulan Benü Ahmer devletinde dahi geçmişlerinden ders almadıkları şu hikayeden anlaşılıyor.:

Ebul Hasan veliaht olarak kücük oğlunu seçince, büyük oğlu Ebu Abdullah es Sağir isyan eder. Baba oğul birbirleri ile çatışırken kuzeyden ve cevreden iyice ilerleyen Hırıstıyan Kastilya krallıgı adım adım Yaklaşır. Baba oğlun taht kavgasından dolayı çileden çıkan Halk ikisini de Tahttan azledip Taht'a yeğen Abdullah ez Zagel'i getirirler.

Kastilya kralı yardımı ile bu sefer de oğul es Sağir ile yeğen ez Zagel arasında yine taht kavgası baslar. Öyle ki son kale Granada artık 2 ye bölünür.....

En son kastilya 1489 da ilerde asla uymayacağı bir anlaşma yaparak müslümanlardan Granadanın anahtarını alır.

Müslümanların bitmek bilmeyen saltanat sevdası ilerleyen yıllarda hırıstıyanlar tarafından gerçekleştirilecek bir soykırıma zemin hazırlamıştı.

Tarihi okuyoruz, günümüzde okumak artık moda oldu ama soruyorum: İbret alıyor muyuz?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlariniz icin