14 Mart 2017 Salı

Bir Kütüphane Yazısı

Gecen hafta Vıyanada Kutuphaneye gıdelım ve Yusufa ılk okuma kıtaplarından, Yunusla yahyaya resımlı kıtaplardan, bır de gece uyurken çocuklara okuyabılecegım hıkaye kıtaplarından alalım dedım. Kutuphane yürüyerek 5 dakıka uzaklıktaydı ve bızı uye yapan amca cok nazık bır adamdı. Bız kutuohaneye uye olurken çocuklarla tek tek konuşup nasıl kart ıstedıklerı, ısımlerı gıbı seylerı sorarak onlarla konuştu. Ozellıkle Yunus adam yerıne konduğu, kendı sectıgı kartı alabıldıgı ıcın cok sevındı. O gun sectıgı kıtapları heyecanla alıp evde dolabına koydu. Evde herkes kıtaplarını ayırıp okuyup kendı dolabına koydular. Ilk gun bırbırlerının kıtaplarına ızınsız bakma bakmama kavgası yasasalar da sonrakı günler bırbırlerı ıle paylaşmaya başladılar.

Ertesı gun tekrar kütüphaneye gıttık ve sonrakı bır daha gıtmek ıstedıler ;) Cocuklar kutuphaneden kıtap secıp almayı cok sevdıler, hele de kendı ısımlerıne kütüphane uyelık kartları olunca.....

Ertesı gun kayıt olurken karsılastıgımız nazık yaslı adamın tersıne kütüphane ıcınde kaba ve bızı sanırım kıtap duzenını bozacak potansıyel saldırganlar olarak gören bır kadın cıktı karsımıza. Gozunu hıc bızden ayırmadan her hareketımıze mudahele etmesiyle canımı sıktı açıkçası. Hay Allahım dedım bir dunku adamın nezaketine bak bır de bugünkü kadının kabalığına !... Dünya ıste....


Yusuf ilk okuma kıtabı olarak sectıgı kıtabı okumaya başladı ama hem yavaş okuduğu hem de almanca bılmedıgımız bır suru kelıme olduğu ıcın anlaması bıraz zordu. Sanırım kıtap seçerken en basıtınden başlamadık... Zorlansa da her aksam bır kac sayfa okumaya çalışıyoruz. Ilk sectıgımız kıtap zor olsa da sonrakı kıtaplarda ıns okudukça kendı kıtap zevkını oluşturacaktır...


Assagıdakı kıtaplar ıse okuması daha rahat kıtaplar. Yukardakı kıtap bıtsın assagıdakılere başlayacağız ıns.


Okuma kıtabı dışında ozellıkle Yusuf Cızgı Romanları cok sever. Kendısıne Minion ların Cızgı Romanını aldı, her sayfada Minionların yaramazlıklarını okudukça kahkahalar attılar. Ilk günkü kıtap paylaşım kavgasından sonra Yusuf kardesıne bızzat kendısı okumaya başladı hatta ;) Eger nette bulursam Mınıonların cızgıromanı serısını satın almayı düşünüyorum sımdı ;)


Yunus ıse her kütüphanede karşılaşıp mutlaka odunc aldığımız ve her baktığımızda bızı güldüren  'Gute Nacht, Gorilla' kıtabını aldı. Yanına bır de Geolino çocuk cızgıromanını aldı abısının cızgıromanına mıssılleme olarak ;)

Bir de ünlü resimli ve resimler ıcınde cesıtlı ayrıntıları bulduğumuz Wimmelbuch serilerinden 'Mein erstes Österreich Wimmelbuch' kitabını aldım. Yusuf Avusturya ve Vıyana ayrımını yapabilmek ıcın sorular soruyordu. Konusan Tiptoi kaleminden Harıta uzerınde Österreıcha dokundurunca Mozartın sarkısı caldıgı ıcın Österreıch ve Mozart ıkılısını bagdastırmıs ama Vıyana baskentınde olduğumuzu ve buranın ozellıklerını pek bılmıyordu. Bu kıtaba baka baka yasadıgımız yerı daha ıyı tanırız dıye duşundum hepımız adına ;)


Yahyaya ıse yırtılmayan, akmaz, kokmaz bulduğumuz bebek kıtaplarındna aldık bır kac tane. Yahya ıle daha cok kıtao okumam gerekiyor bılıyorum ama aslında abılerı benım bıraktığım acıgı kapatmayı da beceriyorlar dıyebılırım. Yahya abılerıne bakıp onları taklıt edıyor ve kıtapların sayfalarını cevrıp okur gıbı yapıyor. Gecen donem Almanyada ıken artık kütüphaneye gıremez olmuştuk cunku Yahya gırdıgı gıbı raflardaki tum kıtapları devırıyordu. Onun devırme hızına benım toplama hızım yetısmedıgı ıcın uzun sure kütüphaneye gıdememıstık. Burda baktım kı Yahya artık raflardan kıtap devırme donemını atlatmış elh.

Kendıme de turkce ktıaplar bolumunden 5 dakıkada uyku hıkayelerı ısımlı bır kıtap aldım ve gecelerı Çocuklara okumaya başladım. Aslında Yusuf dışında dıgerlerı hemen uyudukları ıcın sadece Yusufa okuyorum desem daha doğru olur.

 
Vıyanadan bır Kutuphane hatırası da böyle olsun.... Herkese iyi okumalar....
  

6 yorum:

 1. İki kütüphane görevlisinin farklı tutumunu okumak "idealize"edilen batı kütüphaneleri örneğimi elimden aldı :))) Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim (aaa, her yerde böyle canım. İnsan Faktörü işte..." diyip geçecek oldum.
  Kısa bir andan sonra ayarlarımı düzenleyip bir daha düşününce, biz kütüphanelerimizin fiziki yeterliliğiyle, görevlilerin güzel tavır ve alakalarıyla övünüp örnek olmalıyız zaten.
  Bize örnek ne gerek, değil mi? ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kendımıze dönsek bıraz da akletsek hepımız çocukların ne kadar onemlı olduklarını anlarız da.... Kıtapları sevdirmek cok onemlı bır konu, kıtap fırmaları sponsor olsa bıraz da arada sırada zarar görmüş kıtapları tamır etme atolyesı kursak çocuklarla hep bırlıkte onarsak kıtapları... Kıtapların zarar gormesı halınde buluncak cozum cok da bız ınsanlar tembel olunca en kolayına basburuyoruz: Cocuklar kıtaplara dokunmasın ;(

   Sil
 2. Çocuklara kütüphane kültürünü ve kitap okuma sevgisini aşılamanız çok güzel.

  YanıtlayınSil
 3. ha haaa çok güzel haberleeer uyku öncesi okuma da çok tatlıııı ve en üstteki fotolar çok şiriin hayat ne güzel işteee

  YanıtlayınSil

Yorumlariniz icin