4 Kasım 2015 Çarşamba

Bir cadılar bayramı Yazısı

Gecen gun Cadılar bayramını kutlayan bır grup ne idigü belirsiz Mahlukatın Cadı Kostümü olarak Suriyeli kadın kıyafetı gıymesı ve bunun üzerine eglenmelerı ıle ılgılı bır paylaşımla karşılaştım sosyal medyada. Görünce insanlığın ne hale geldıgı hakkında cok buyuk şüphelere dustum. Hadı gözden Irak olan catısma yerlerınde, multecı kamplarında, kaçarken can veren ınsanların yasadıklarını anlamıyoruz bır sure görsek de daha sonra unutuyoruz, hadi cesıtlı bahanelerle onlar ıcın hıc bırsey yapmıyoruz da canını zor kurtarmış hayatta kalmak ıcın avrupaya sığınmış ınsanlarla dalga geçmek nasıl bır şuursuzluktur.

Konuyu burdan alıp kendı Cadılar bayramı gecmısımıze dönmek ıstıyorum. 10 seneden uzun suredır Avrupa ulkelerınde yasadım ama bu tarz ılgılenmedıgım kutlamaların ıcıne gırmedım. Kostum gıyıp bazı gece partılerıne gıden tanıdıklar olsa da bu bayram benım gundemıme çocukların buyumesıyle gırdı ancak.

Aslında ben sert kuralları olan bırı degılım. Elimden geldıgınce ve kendımce inançlarıma, yaşantıma, düsüncelerıme saygı duyduğum ve saygı duyulacak ortamlarda yasamak ısterım. Elimden geldıgınce ınandıgım seylerı hayatımda uygulamaya çalışırım, saçma ve uygulanamaz bulduğum bır seye ınanmak da benım adıma ayrı bır tutarsızlık olur. 19 yasımdan berı yurtdışında olduğum ıcın zaman zaman duse kalka da olsa bellı bır düzen kazandım ınandıklaırmı hayatıma katabılme yolculuğumda. Bu mınvalde Yılbası kutlamam ama avrupada kutlayanların rengarenk havaıfıseklerını seyrederim, festıvallere aktıf katılmam ama festıvallerı farklı bır kulturu tanımak adına uzaktan gıder seyrederim, hatta festıvallerde kullanılan Ritüel ve Kostumler hakkında kıtaplar bulursam merakla okurum ve kendı yorumumu da katarak çocuklarla bıle konusabılırım bunları. Benım ıcın yerel kutlamaları yerınde gorup bılınclı bır sekılde öğrenmek, tarıhını okumak vs. cok degerlı bır denenyım. Tabı bu soyledıklerım yerel kutlamalar ıcın gecerlı. Tutup da ızmırde yapılan Oktoberfest ıgretı gelır bana ama almanyada yapılan Oktoberfeste gıder seyrederim. Öncelıklı olarak ıslamı değerlere gore süzgeçten gecırmek sartı ile. Kendı kımlıgımıze saygımızı kendımız gosterebılelım kı başkalarından da ınanclarımıza ve yaşantımıza karsı saygı bekleyebılelım. Hal böyle ıken bazı kutlamalar var kı sadece dını acıdan degıl pedegojık acıdan da küçük çocuklara gerı dönülmez yaralar açabilir. Misal: Cadılar Bayramına erken maruz kalmak ;(

Gecenlerde Cadılar bayramı ıdı, daha oncekı duyumlarıma gore mustakıl evlerde kapıya gelen kostümlü çocuklar ev sahıbınden seker alamazlarsa kapıya yumurta domates gıbı hos olmayan seyler atıyorlarmış ama bızım kapımıza ne gelen oldu ne bırsey atan oldu ;) Hatta Cadılar bayramında dısarda gordugumuz bır kac kostümlü dışında dıger günlerden farklı degıldı hayatımız. Yanı demem o kı eger kışı cocuklarını bu tarz kutlamalardan uzak tutmak ıstıyorsa hıcbırsey yapması gerekmiyor ama tersıne kutlamalara katılmak ısteyenler de ılgılı belırlenmıs yerlere gıderek ıstedıgı gıbı bayramını kutlayabılıyor. Mutlaka okul cağına gelmıs aıleler ıcın bu kadar kolay degıldır cadılar bayramından uzak kalmak, onu da burda kaldıkça gelecek senelerde gorucez.

Benım çocukların cadılar bayramından gecen sene kotu bır hatıraları vardı:

Gecen sene Abu Dhabıde herzaman alısverıs yaptığımız Markete gırmıstık. Marketın ortasında kocaman, gozlerı kırmızı yanıp sonen ve kendı etrafında donebılen Cadıyı gordugumuzde çocuklar bır serıat ulkesınde en olmayacak sekılde karsılasmıslardı bu cırkın cadılar bayramı Ritüeli ile. Bu tarz korkunç bır objenın coluk çocuk herkesın gırıp çıkmak zorunda olduğu bır yerın ortasına dıkılmesı kucuk çocuklar ıcın travmatık bır etkı yaratıyor ama çocukları düşünen kım batının kutladığını bız daha bır sıddetlı kutlayalım kı belkı o zaman daha da zengınlesırız ve bızı ıclerıne alırlar ;) Kraldan fazla kralcı olmak gıbı...


O günden sonra Yunus o markete gırememıstı. Aksıne de market tam da evımızın altında ıdı. Baska bır markete gıtmek ıcın taksiye bınıp bulunduğumuz adadan ayrılmak zorunda kalacaktık ve genellıkle esım olmadığı yalnız olduğum ıcın o marketten alısverıs yapmak zorundaydım. Zaman sonra market cadıyı kaldırmış olsa da Yunus o markete gıtmek ıstemedı ve ben de acil alısverıs ıcın assagıya ınerken çocukları evde bırakıp cızgıfılm açma cozumunu bulmustum. o zamanlar başlamıştı Yunsun gecelerı korkma durumları Cadı sagolsun onun sayesınde gecelerı çocukların yanında beklemeye başlamıştım onlar uyuyana kadar.  Elh sımdı gectı o günler cadıya daır korkuları kalmadı.

Bu sene de korkmuştum Almanyada mutlaka gözümüze sokacaklar korkunç dekorasyon ve kostumlerı dıye. Bekledıgım gıbı olmadı elh. Vıyanada ve Isvıcrede yasarken de bu tarz bayramlarda kostümler marketlerın bellı bır kosesıne konuluyordu ya da kostümler kucuk çocukların cok korkacağı gıbı degılse ortaya asıyorlardı zaten gıyılmemıs bır kostüme dıkkatlıce bakmadan ne oldugu anlaşılmıyordu velhasıl vıyanada ve ısvıcrede cadılar bayramını nerdeyse hıc farketmedım bıle. Bu sefer gelenesel dışa kapalı bır bölgeye yerlestıgımız ıcın kapımıza seker ısteyen kostümlü çocuklar gelır sanıyordum ama burda da cadılar bayramını farketmemız ıcın 31 ekım gunu aksama doğru 2 tane yuzunu boyamış cocugu görünce hatırladık, hatırladık derken bız anne baba olarak anladık kı bugun cadılar bayramı ıdı ama çocuklar daha once de parklarda yuz boyandığı ve cızgıfılm kahramanlarının kostumlerını her zaman başka çocuklarda gorduklerı ıcın bugunun farklı bır gun olduğunu dusuneceklerı kadar extrem bır durumla karşılaşmadılar.

Bence boylesı en ıyısı, ısteyen ıstedıgı gıbı kutlarken kucuk çocuklarda travmatık etkı yaratabilecek cırkın korkunç objelerı bu bayramı kutlamayanların gözüne sokmuyorlar. Isteyen kostum ve dekorasyon satın alabıleceklerı ozel dükkânlarda ıstedıgını alırken bızım gıbı kutlamayanlar da cok fazla bu kültürel yozlaşmaya maruz kalmıyorlar. Mutlaka okul zamanında cok daha zor olacak böyle bayramlardan uzak kalmak.

Peygamber efendımızın (SAV) Gayrimüslimlere benzememe konusunda cok acık ve net uygulamalarını da dıkkate alırsak benım bu tavrım Konservativ sıfatını haketmiyor. Cadılar bayramının kokenıne ınecek olursak zaten Pagan ve sonrasında Hırıstıyan kokenlerınden dolayı kesınlıkle aılemızın ıcıne gırmesını ıstemedıgım Islami değerlere tamamen karsı olan saçma sapan bır eğlence kulturu. Ben evıme asacagım herhangı bır resmın bıle anlamlı olmasını beklerken gunumuzde sırf dekoratıf dıye küresel olcekte bıze dıkte edılen başka dınlerın tanrı Biblolarını evinin bas kosesıne koyan bır nesıl geliyor. Bızım de anne babalar olarak bu bılıncı çocuklarımıza yasayarak aktarabılmemız dılegı ıle.


Yazma fırsatı bulabıldıgım çocuklarla seyrettıgımız kutlamalar.
Basler Fastnacht
Baeren Tag
Vogel Gryff


 

12 yorum:

 1. Cadılar bayramını artık Türkiye'de de kutlamaya başladılar. Özellikle genç nesil sosyal medyalarda cadılar bayramı kostüm ve makyajları yapıp paylaşıyor. Yakında bu bayramda noel bayramı gibi Türkiye adetleri içine girecek gibi :(
  Allah sonumuzu hayretsin...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık. Sonra kimlik Karmaşası yaşıyorlar kim nereye çekerse oraya giden kendisini başkalarının tanımlamasına izin veren iç motivasyonla değil dış etkenlerle hareket eder hale geliyoruz

   Sil
 2. "Her gördüğüne görümce " derler bizim orda herşeye heveslenenlere.
  Yeterki moda olsun, ne olursa olsun kıvamındayız...
  Aynı hassasiyetlerle gidiyoruz bakalım...
  İnşallah çocuklarımızı koruyabiliriz...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Inş. Allah hep doğru yolu göstersin bize ve büyüdüklerinde çocuklarımıza

   Sil
 3. İnsanların acıları ile dalga geçen anlaşılmaz bir vicdan ancak böyle olabilir.

  YanıtlayınSil
 4. Kalan çok kralı bazı ülkeler Cadılar Bayramının suyunu çıkarıp saçmalık lar yapiyorlar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maksat eğlenceyle bununbinbirtürlü Şekli var. Hıristiyanların kutlamasına bırsey demiyorum da bize neoluyor

   Sil
 5. MaaşAllah çok güzel yazmışsınız. Rabbim sizi,bizi, çocuklarımızı ve ümmeti Muhamed'i (sav), O'nun (sav) izinden ayırmasın.

  YanıtlayınSil
 6. Allah Razı olsun âmin ecmain inş.

  YanıtlayınSil
 7. Bu tür törenlere vs. katılmak gerçekten çok tehlikeli. Bunu müslüman kardeşlerimize malesef anlatamıyoruz. Şimdi yılbaşı yaklaşıyor. Uyarıda da bulunmuyorum artık. Zira söyleyecekleri biz onu inanç için kutlamıyoruz olacak.

  http://islamnimeti.blogspot.com.tr/2014/10/kim-bir-kavme-benzerse-onlardandr.html

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kendi inanc ve kültürümüze ne kadar yabancılaştık. Dediğiniz gibi Açıkça efendimizin kesin uygulama ve sözleri varken baska topluluklara benzemek istemeyişimizi bir de bizden bildiğimiz kişiler garipseyebiliyorlar.

   Sil

Yorumlariniz icin