22 Eylül 2015 Salı

Son 1.5 ay neler okudum

bir okuma senligi daha bitti ve ben okuduklarimi bildirmek durumunda oldugum bu zamanlarda tasindigimizdan dolayi internetsizim. bunu da yakindaki bir kütüphanenin internetine baglanip yazabiliyorum. 

           hemen okuduklarimi yaziyim.              


15. Kategori (10 puan): Adı sıfat tamlaması bir kitap Beyaz Önlük Siyah Sapka:
Carl Elliott
288 sayfa
Hayy Kitap

Bu kıtabı okurken yaklaşık 1 sene once almış olmama rağmen sımdıye kadar neden okumadım dıye yakındım. Kitap Modern tıbbın karanlık yüzüne yolculuk ettırırken sahıp olduğu akıcı uslup kıtabı bır çırpıda bıtırmemı sağladı.


Kitap once ılacların onay almadan once uzerınde denendıgı Kobayları konu alan bır baslıkla aslında Kobayların deneme suresı ıcınde sartlara uymadıkları ve dolayısıyla ılacların deneme sureclerının gelısıguzel sonuçlandırıldığını anlatıyor. Daha sonra bilimsel dergilere yazılan bılımsel makalelerın bazı ılac fırmalarının ayarladığı vasıfsız yazarların yazıp unlu doktorların ısımlerıyle ımzalanması seklınde gelısen hayalet yazrlıktan bahsedınce ayrıca saskınlık gecırdım. O kadar yoğun olan doktorlar makalelerını ılac sırketlerıne yazdırıp altına kendı ımzalaırnı atıyorlar. Bu yazarlar verılerı çarpıtıp ılacın pazarlamasını yapıyorlar ve makalenın altına ımza atan doktor verılerı gormuyor bıle. Daha sonra ılac tanıtım elemanlarından zamanla Doktorların Kanaat onderı adı altında ılac fırmalarına farkında olmadan reçete yazmalarından bahsedıyor. Zamanla hastalığa gore ılac uretmek degıl de ılaca gore hastalık uretmek uzerıne calısmaya başlamış bır Tanıtım ve Halkla ılıskıler sıstemının ıcınde çarkların nasıl donduğunu goruyorsunuz. Etık uzmanlarının bıle artık tıcarılestıgı sıstemın ıcınde hıckımse buyuk resme bakmadan bıreysel dusununce kendılerının bır oyunun ıcınde olduklarını farketmıyorlar bile.

Özellikle gunumuzde yazılan fıkır kıtaplarında  eksık olan dipnot, dizin, kaynakça gibi kitabın guvenılırlıgını gösteren bolumlerın beyaz onluk dıyah sapka kıtabında oldukça fazla olması. Kıtabın sadece son 30 sayfası dipnotlara ayrılmış olmasıyla ıcerıkte anlatılanların kendı nezdımde guvenılırlıgı onanmış oldu.


8. Kategori (10 puan): İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yaz mevsiminde geçtiği bir kitap.

Romantik/Bir Viyana Yazı
Adalet Agaoglu
İsbankası yayınları
208 sayfa
Adalet Agaoglunun son kıtabı olan 'Bir Viyana yazı' nı once Vıyanada daha sonra Baselde okumaya baslayıp ıkı seferınde de bıtırememıstım. Bıtıremeyısım nedenı kıtaptan degıl benden dolayı ıdı. Bu sefer bıtırebıldıgım ıcın mutluyum ;) Aslında kıtap akıcı ama yazarın kıtabın kahramanı olan emeklı bır tarıh ogretmenının hayatı boyunca hayalını kurduğu bır gezıye cıktıgında gezısını tarıhın ıcındekı yerler ve kısılerle ıcıce anlatınca gerceklık ve hayal dünyası yıne bırbırne karışıyor ve çocuklar da etegımden cekıstırınce kıtabın neresı gerçek neresı karakterın hayal dünyası olduğunu ayırdedemedıgım oluyordu. ;) Kıtapta yoğun bır sekılde sanat ve tarıh ıslenmıs durumda. Kah sanatcıların ve Tarıhı kısılıklerın ozel hayatlarına gırıp ıcındeymıs gıbı hıssedıyorsunuz kah gereceğe donup karakterın günlük endıselerını okuyorsunuz. Bakmayın benım zor okuyabılmıs olmama etegınızden çocuklar cekıstırmedıgı takdırde bır solukta okunacak bır kıtap.
 9. Kategori (10 puan): Herkesin tüm kitaplarını okumasını gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan/şairden bir kitap. (Bu vesileyle kitabı ikinci kez okusanız da olur).

10. Kategori (10 puan): Bir iki kitabını okuyup külliyatını okumayı gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan bir kitap.
Yalan dünyayı adımlarken
İhsan Süreyya Sırma
320 sayfa
Beyan yayınları
İhsan hocanın gezılerınden tasnıfledıgı bu kıtapta karışık da olsa farklı ülkelerde gıttıgı konsferanslardan edındıgı ızlenımler ve bılımsel ve sıyası dusunce balonları ıle dolu bır kıtap. Klasık bır gezı kıtabı degıl gezılerı sırasında dusundugu hıssettıgı seyler var daha cok. Kıtaptan ıkı paragraf:  
'.....Dubaide rastladıgmız bir yetkili, açıkça söyle fısıldıyordu kulağıma; 'Kanaatime göre Türkiye'de siyaset cok fazla vaktınızı alıyor. Öyle bir mekanizma gelistirmissiniz ki, sokaktaki vatandaş bile, kendi isinden fazla siyaseti düşünüyor. Oysa ki, Osmanlıların torunları olarak siz daha iyi bilirsiniz ki, devletler istikrar ile büyür. Acaba bu aksam, 'bu gece darbe olacak mı, olmayacak mı?' diye yatağına giren bir Tüccar, bir universite Hocası, bir Mütesebbis ne derecede görevinde verimli olabilir? Bizim gibi küçücük bir devletin, dünya finans çevrelerinde söz sahibi olabilmemizi sadece petrole bağlamamak lazım. Mesela bizde Aliminyum madeni yok. Fakat biz bir fabrika kurduk, ve dünyanın en ıyı kalıtelı Aliminyumunu üretmeye başladık. Ticaretin en cok muhtaç olduğu sey İstikrardır.....' S; 107, 1997
'......Dünyanın neresinde olursa olsun, eski sehirlerle yeni sehirleri mukayese ettiğimde, hep sunu düsünmüsümdür: Eski sehirlerin cadde ve sokakları oldukça dardır. Hatta öyle yerler vardır ki, aynı sokak içindeki karşılıklı iki evin penceresinde konuşan kadınlar bırbırlerine vermek istedikleri eşyayı ellerını uzatarak verebilirler. Ayrıca evlerin bu yakınlığına paralel olarak insanlar da birbirine daha yakın, birbirlerini daha cok seviyor durumdaydılar. Evlerin arası açıldıkça, gönüller de birbirinden uzaklaştı, ve karsımıza komsuları bile tanıma fırsatı tanımayan soğuk ve 'öcü apartman hayatı' cıkıverdı. Modernizm denen heyula, bu sehircilik anlayışının çarpıklığından olacak, neredeyse selamlaşma olgusunu kaldırdı dünyadan......'
 S: 216
4. Kategori (10 puan): Müzik temalı bir kitap ((Bir müzisyenin hayatı veya ana karakterlerden birinin müzisyen olduğu veya konusunun özünde müzik olan veya isminde müziği çağrıştıran bir kelime geçen bir kitap).
İhvan-ı Safa'da Müzik Dusuncesı
Yalcın Çetinkaya
132 sayfa
İnsan Yayınları
Bu kıtap bır yüksek lısans tezının genısletılmıs halı olarak basılmış ama ozellıkle Islam dünyasında muzıge kısıtlamacı yaklaşımın baskınlığından dolayı pek su yüzüne cıkamamıs ıslam felsefesındekı muzık dusunceleırnı karşılaştırarak derlemıs. Benım adıma bır el kıtabı mahıyetınde oldu.
Kıtaptan bır kac paragraf ıse soyle:
Hermetica da: Tanrının en büyük müzisyen olduğundan ve onun bastan basa kainatta müzik yaptığı ileri sürülerek, kozmik sürecin onun muzigi oldugundan soz edilir. 'Eger aletteki bir hatadan dolayı müzik bozuk çıkarsa, suc müzisyende değildir. Tıpkı bunun gibi eger benim konuşmam da insani zayıflığımdan ötürü bozuk olursa, sana düsen, be...nim konuşma ile ifade etmeğe calıstıgım, bu yukardan gelen ilahi ilhamı suçlamamandır. Tanrı en büyük muzisyendir. O bastan basa kainatta muzik yapar. Kozmik sürec onun müzigidir. İste ben de O'nun caldıgı bu aletlerden biriyim.' S: 35
Bu kitabı okurken seslerın evrende hic kaybolmadığını hatırladım ve aslında Müzık haram dıye kestırıp atarken ne kadar sıg baktıgımızı.... :

Hermetizmden etkilenen Pythagoras için ilk ilke sayıdır. Sayılar Bir'in yansıtıcılarıdırlar. Hersey 1' den zuhur edıp cogalmıs ve bırbırınden farklı seyler bır (düzeni) kosmosu oluşturmuştur. Sayıların bu sembolik rolü Allahın birliğini temsil ediyordu 1' den zuhur olan Kosmos da yaratılanları temsil ediyor. Evrenın Kosmosu gibi biz in...sanlar da aynı ozellıklerı taşıyan mikrokosmosuz.
Bu Kosmolojinin temel çizgileri Ates, Su, Toprak ve Havadır. Bunlar başlangıçta bir kaos halinde vardı, sonra Tanrı bunları bir düzene soktu, Kosmosu meydana getirdi.

Kosmosdaki bu düzen ve uyumun bir yansımasıdır Musiki... Ve ya Musikideki bu uyum ve düzenin bir ifadesidir. Musikideki Harmoni de sayıya dayanmaktadır. Cunku tellerın ve ya borunun uzunluğu ile çıkan ses arasında bir ılıskı vardır. Kosmos da Musiki gibi uyumlu sesler veren bir birliktir. Gezegenler dönerken Harmonik bir ses çıkarırlar.

Pythagoras kürelerin ve butun evrenın cıkarıdıgı ahenkli sesini dinliyordu. Deniz dalgalarının birbirinin ardından gelıp taşra kıyıya vurmasından usuller bulmuştur. S: 36-46
Pythagorasdan etkilenen islam feslefesi de Musiki ile ilgilenmiş: El- Kindi' müsiki ile hastalarını tedavi edermiş. Bir keresinde ölüm yatağındaki bir genci Musiki ve özel melodilerle tedavi etmiştir. Farabi ise sesin ahnegini matematiksel hesaplarla ölçmüştür.

İhvan-ı Safa ya göre hata ve saskınlıgın yegane kaynağı bireyciliktir.
Felsefe, insanın elinden geldiğince Allaha benzeme çalışmasıdır.
İnsan Vucudu tam anlamıyla Kainatı özetler.
...
Sayılar sayesinde Kainatta var olan Ahengi acıga çıkarmak ve coklugu tevhide bağlamak mümkün olur.
Tanrının Dünya ile olan ilişkisi, Bir'in diğer sayılarla olan ilişkisi gibidir.
Sayılar Tabiatla vahiy kitapları arasında bağlantı ve sifre kodu konumundadır.
Eger memlekette siyasi bakımdan bir ahenk yok ise, o zaman kosmik ahnek de bozulmuş olacaktır.

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.

Sırların Kavsagında
Dogan Yurdakul
472 sayfa
Dogan Kitap

Tarıh boyunca bır cok ınsan hareketlerıne sahıt olmuş olan Anadoluda gecen bu tarihi Roman Haclı seferlerı ve o donemdekı tarıhı olayları bır tarh yazıcısının ağzından oldukca akıcı bır sekılde anlatıyor. Kıtap bır kaplumbagının olaylara sahıt oluşuyla karışık ana karakter olan tarıh yazıcısının ağzından anlatılıyor. Kıtap benım ıcın oldukca bılgı verıcı olduğu ıcın roman degıl de tarıh kıtabı okuduğumu duşundum.

İstanbulun 100 Filmi
Semra Kır
169 Sayfa
İBB Kültür A.S. Yayınları

İstanbulun yüzleri serisinden 8. kitap olan İstanbulun filmleri kitabını ucuslaırm sırasında havalımanlarında peyderpey okudum. Kıtapta Istanbul manzarası olan, Istanbulda gecen turk ve yabancı fılmlerı bır nevı kronolojik sıraya gore secılmıs 100 fılmı tasnıflemısler. Okurken de zaman ıcınde Fılmler ıle Sehrin ıcınden  gectıgı toplumsal ve fızıksek degısımın gozlerınızın onunden aktığını dusnuyorsunuz.  İBB İstanbulun 100 leri serisi ıle cok ılgınc bır ıse gırısmıa, İstanbulun 100 lerı serısının dıger kıtaplarını da cok merak edıyorum sımdıden.


İttihatcı bir Arap Aydınının Anıları
Emir Sekib Arslan
214 sayfa
Klasik Yayınları

Tarıhı kıtapları okumaya başlamışken bu kıtaptan devam etmek uslup olarak kolay geldı. Suriyeli Emir Sekib Arslan bey aynı zamanda ıstanbulda Mebus da olmuş ve cevresı, nüfusu oldukca genıs olduğundan bır nevı sıyasıler arasında danışman gıbı sözüne değer verılen bırı ımıs. Bu ve benzerı dönemsel Anı kıtplarını okumak cok keyıflı oluyor. Aynı tarıhı olayları başkalarının gözünden de görmek ınsanın ufkunu daha da genişletiyor. Yazar donemın paşalarının Turancılık akımından etkılenıp yanlış polıtıkalarını ve arapların ıngılızlerle anlaşıp Osmanlıdan ayrılma cabalarına kadar, savastakı yardım faalıyetlerınden pasalar arasındaki konuşmalara kadar.... bır cok olayı tarafsız bır sekılde anlatmaya calısmıs. Demem o ki; hem osmanlıyı hem Arapları elestırıyor... Gercekten de en kucuk ınsan ılıskıleırnde bıle hepımızın doğru ve yanlışları oluyorken böyle buyuk krıtık tarıhı olaylarda her tarafın hataları ve doğrularını anlatmak tarafsız olmaya calısmak zordur galıba.


 21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 50 puan, toplamda 80 puan): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap. ("Bir" sözcüğü kapsam dışı).


buruc yayinlari
264 sayfa

 8 kitap ile son 1.5 ayda 80 puan toplamisim 2067 sayfa okuyup sayfa sayilarini ekleyince toplam 100 pan etmis

daha önceden de 231 puan almistim http://sudagidan.blogspot.ch/2015/08/son-okuduklarm-yaz-okuma-senlg-2015.html

iki yariyi birlestirince 331 puanla okuma senligini bitiriyorum

6 yorum:

 1. Beyaz Önlük Siyah Şapka ve Romatik çok ilgimi çekti. Teşekkürler. Bu kaos içinde okuyabildiğin için tebrikler, vakit yok diyenler duysa keşke seni.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Aslında ben de daha önceleri öyle derdim ama oluruna bırakmak cok düşünmemek gerekmiş. Ben daha çok bebek sallarken okudum 5 dakika Boşluk da olsa azar azar okuyunca gidiyor sistem ;)

   Sil
 2. Selamün aleyküm, arkadaşım beyaz önlük siyah şapka Kitabı'nı okumadım ama yorumunuzu okudum ve kendimde bir doktor Olduğum için bu tespitler kesinlikle doğru. Kapitalist düzenin sonu bu, hayatta herşey paraya endeksli. Doktorların %90 bu konuda eli kolu bağlı. Sistem kurulmuş ve çarklar işliyor. Allah yardım etsin. ( yasemin)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam, öyle zor bır doneme geldık kı hersey sahte, hersey yalan ;( Allah bızı korusun demekten baska caremız yok galıba. Sistem oyle akıllıca oturtulmus kı cogu bu duzenden mutlu. Allah sonumuzu hayretsin.

   Sil
 3. İlk kitap hakkında yorum yapmak istiyorum ben de. Daha doğrusu kitabı okumuş değilim ama gözlemlediğim şey şu ki; insanlar sürekli doktor ve hastahanedeler. Sürekli bir takım ilaçlar kullanıyorlar. Fakat tam manasıyla iyileşen göremiyorum. Tıbbı nebevi ansiklopedisini aldım. Onu okuyorum. Sanırım hasta olmamaya çalışmak, ilaçlarla ayakta durmaktan daha doğru geliyor bana. Zamanımızda ilaçların içinde ne olduğu da bir muamma.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tıbbi nebeviyi ben de okumak isterim hatta gerçek tip kitabı da var nebevi tıbbına göre önerilerde bulunur. Günümüzde Hersey parayla ölçülüyor düşünsene ılaçlarınve yöntemlerini denetleyen etik uzmanları bile şirketlere bağlı Çalışıyor kim daha cok kar ettirirse onu tavsiye ediyorlar ya da bazı seyleri görmüyorlar :( biz de inanıyoruz

   Sil

Yorumlariniz icin