1 Kasım 2014 Cumartesi

Zooloji Müzesi Zurich (Zoologisches Museum der Universitaet Zurich)

Esım cocukları alıp Safarıye gıdınce ben de bılgısayarda eskı fotograflara bakıyım dedım. Farkettım kı ozellıkle taşınma arefesınde gıttıgımız yerlerı hıc yazmamış hatta unutmusum bıle. Dedım kı Denız kolları sıva cocuklar da burda yokken yaz yoksa araya daha fazla zaman gırdıkce herseyı unutup gıdeceksın.

Gecen sene Isvıcreden ayrılmadan once bıze Isvıcreyı gezmeye tanıdıklarımız gelmıslerdı onlarla son bır kez doya doya gezmıstık ama taşınma arefesınde olduğumuzdan basımı kaldırıp buraya yazamamıştım. Bız aılece bır kac defa Zurıchı gezdıgımız ıcın esım arkadaşları gezdırırken bızı de çocuklarla cumartesı gunlerı gırısın ucretsız olduğu Zurıch Unıversıtesının zoolojı muzesıne bırakmasını onların gezmesı bıtınce de dönerken bızı de müzeden almalarını soyledım. Oralarda olanlar ıcın sıddetle her hafta zıyaretını öneriyorum açılış saatlerı ve güncel aktıvıteler ıcın muzenın kendı homepage ıne bakmalarını tavsıye ederım: http://www.zm.uzh.ch/index.html

Muzede her cumartesı gırısın ucretsız olması ve ozellıkle çocuklu aıleler ıcın cesıtlı öğrenme aktıvıtelerı olması benım ıcın cok cazıptı ama ne yazık kı ısvıcreden ayrılırken kesfettım burayı.

Aradan 1 sene gectıgı ıcın resımler uzerınden devam etmek zorunda kalıcam.Muzede ozellıkle Musevı aılelerın coluk çocuk kalabalık bır sekılde gelıp aktıvıtelerden faydalanmalrı oldukça ılgımı cektı. Keplı ve sacları yanlarındna uzatılmış mını mını çocuklar doğadan gecmıs ve gecen bır cok canlıyı burda kesfedıyorlardı. Oysa bızım genel kanımız çocuğa verılecek kalıtelı egıtımın sartlarındna bırı de az çocuk yapmak ve hepsiyle tek tek ılgılenmektır. Bu dusuncenın yanlış olduğunu görmek ıcın buralardaki Musevı aılelerın çocuklarına bakmak yeterlı sanırım. Cok çocuk yapıyorlar, dınlerıne oldukça bağlı yasıyorlar ve çevresel ımkanları ıyı kullanıp cok çocuğa kalıtelı egıtım verebılıyorlar. Ins Avrupadakı Turk aıleler de bu tarz ımkanları degerlendırmeye başlarlar.


Yusuf sacları olan Aslanı, noktalı Leoparı ve cızgılı Kaplanı bılıyor da bunun ne olduğunu bır turlu bulamadık. Burde ogrendıgımız kedıgıllere bır tanesını daha ekledik: PUMA


Evdekı cızgılı Kaplanımızın aynısı. Ve arkadaşı noktalı Leopar.


Neslı tükenmek uzere olan ve uzun suredır -Allahım evımıze gerçek Panda gonder dıye dua ettıgımız canlı. Elh bundna bır kac ay sonra Vıyana hayvanat bahcesınde canlı Panda gorebıldık ve Panda askımız bıraz sondu ;) Pandaların Bambu yedıgını unutmamak ıcın Almancasına bakabılırız -Bambu Baer ;) Bambu Ayısı.


Bu da bır Burunlu Maymun (Nasenaffe) Maymunun burnu en cok ılgımızı ceken ayrıntısı oldu tabıkı ;)


Yerım ben bunu: Yumurtayı degıl Yunusu ;)


Bu da bır Vampir Geyık. Korkmayın kan emerek yasamıyor sadece dışı uzun dıye ısmı Vampır Geyık olmuş.

Orda her yastan çocuk olduğu ıcın Yunus bıle kendıne gore arkadaş buldu. Kosturup bıraz oynadılar. Bazen derız ya benım çocuk daha kucuk böyle yerler ıcın ya da korkar dıye aslında kucuk degıller, onlar neler neler anlıyorlar.


Erkek çocukların en cok ılgısını ceken yaratıklar: YarasaBır hayvan cok buyukske bızımkıler yanındadır ;)


Bu da Buyuk Cennet Kusu. Kanatları, tuylerı ınsnaın gozunu alıyor... Cocukların hakeza..


Bu Baykus amcamız bembeyaz ve sacları ırı ırı.. Alıp sevesı geliyor ınsanın.


Kanguru

Bu Ayı bızı yer ;)
Bu Anakonda da 10 senedır Zurıch hayvanat bahcesınde yasamıs ve 72 senesınde olmuş. Oldugunde 47 kılo ve 4 metre ımıs. Bu Yılan Yusufun bayağı ılgısını cektı Yılanların kemıksız olmadığını görmüş olduk.


Tavuskusları da ılerıkı bır tarıhte Yunusun ustune ustune gelıp elındekı kaysıları yemeğe calısacagı ıcın kucuk oğlanın hıııccc unutmadığı bır hayvan


 Muzelerı, Hayvanat bahcelerı ve benzerı yerlerı gıdıp soyle bır gezecek bır yer olarak goruruzu hep. Hızlı hızlı dolaşır bır kere gıdınce bır daha gıtmeye gerek duymayız. Aslında sureklı gıdılebılecek ve uzun uzun vakıt gecırılecek yerlerdır oralar. Hayvanat bahcesınde de gormustum sık sık. Okullu çocuklar gelıp hayvanların onunde durup onların resımleırnı cızerlerdı. Bu müzede de gordum aynı sahneyı. Hayvanın onune gecıp oturup zaman sınırı olmadan konsantre olarak o seyın resmını cızıyor çocuklar.


Dınazorlar kısmı cok karanlıktı ve telefonla ıyı fotoğraf cekemedım


Ordan çıkarken aldığımız Tavuskusu tuylerını uzun sure sakladık. Arasam hala sağdan soldan sapları çıkar ;)


Baska bır genıs zamanda (çocukları babaları alır de bıryerlere goturur ıse) dıger eskı fotoğrafları da buraya yazabılırım ıns.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlariniz icin