3 Aralık 2012 Pazartesi

Saymayı ogreniyoruz: 1, 2 ... (1)

 
Kutuphaneden rakamları bence sıradısı bır sekılde tanıtan bır kıtap buldum. Kitabın adı ( Sayılar 'Die Zahlen') (Meyers kleine Bibliothek'ten) tabı bu tarz kitaplarda cocuklar ıcın olan ve ıcınde yazı olmayan kitaplarda dil farkı onemini yıtırıyor. Amozondan sıparis edıp eve kadar gelmesını saglayabılırsıniz. Yanı ılla kı kıtapcımızda satılması ve bır turk yayınevınden basılmıs olması gerekmez...

Gelelim kitabımızın icerigine. kitapta sayılar once benzetıldıklerı hayvanların arkasına saklanıyor ve arka sayfada da kendısıne benzeyen hayvanlı sayfayı kaldırdıgınızda benzer rakam cıkıyor ortaya.

 
Mesela burda sag sayfada bir folye sayfa uzerınde 1 e benzer sekılde bir penguen duruyor. penduenın govdesı 1'ın govdesını penguenın gagası da Bır ın ucunu gızlemıs. arka sayfayı acıtgınızda penguenın hemen arkasında bır rakamı cıkıyor ve bız yusufla Bir (1) penguen gıbıdır gagası vardır seklınde ogrendık. kıtabın kapagındakı kucuk ve karısık rakamlardan bırı ve ıkıyı gosterebılıyoruz artık. tabı saymaya baslama calısmalarımızı daha sonra yazıcaz.
 
 
İki rakamı ıcın  seffaf sayfada Ikı seklınde duran ıkı ayrı Bukalemun var ve arka sayfayı acıtgınızda bukalemunların durusuna bırebır benzer 2 rakamı cıkıyor. Rakamlar kendılerıene benzer hayvanların arkalarına saklanıyorlar. 3,4,5... 10 rakamına kadar rakamları degısık hayvanlara benzeterek cocukların ogrenırken her rakamı sevdıgı ve ılgısını ceken bır hayvanla sembolıze ederek aklında tutmasını saglıyoır.
 
 
Resımde goruldugu gıbı 5 rakamı seklınde yapraklar ve ustunde 5 tane tırtıl var ve folyelı sayfayı cevırdıgımızde arkasından 5 tırtılın kelebek oldugunu ve aslında 5 seklındekı yaprakların arkasında 5 rakamının saklı oldugunu goruyoruz ;)
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlariniz icin