3 Aralık 2012 Pazartesi

Asısız Yasam: Verem, Tuberkulos.

     Tuberkulaz asısı 1998 yılından ıtıbaren resmi olarak onerilen asılar arasından cıkarılmıstır. 1969-72 yılları arasında hindşstan madrasta yapılan istatistige gore bu asının korumadııg hatta zarar verdıgı ortaya konmustur. ve WHO 1975 te verem aıssını tavsıye edılen asılar lıstesınden cıkarmıstır. Almanyada ise STİKO (Daimi Ası Komisyonu) 1998 yılında onerilen ası lısteısndne cıkamrıstır. Verem onceki yıllarda oldugu gibi dunya capında kronik bir enfeksyon hastalıgıdır. Verem aclık sınırında olan ya da aids kanser gibi hastalıklardan dolayı  bagısıklıgı dusuk olanların ve yoksulların gecırdıgı bır hastalıktır. Sosyal durumu ıyı beslenmesıne dıkkat edebılen kısılerın veremdmen korkup Ası yaptırmaları gerekmez.
 
     Ulkeler arası  karsılastırıldıgında Almanyada refah sevıyesı yuksek oldugundan ve refah seviyesınden dolayı yuksek bagısıklıga sahıp bir toplum oldugundan verem asısı olmak gereksız ve luszumsuz kabul edılmıstır. Diger asılarda oldugu gibi verem de sadece ası tanımı ıcınde olabılecek bagısıklıgı cokerten aids kanser gibi hastalıklara sahip olan kisiler icin vardır. Dunyada gıda maddelerinin esit olmayacak sekılde dagıtılması sonucu var olan Yoksulluk ve aclık sınırını altında yasayanlar icin Tuberkulos Dunyanın baska bır kosesınde Korkunc derecede acileyet tasıyan bir Problemdir. Ama Avrupada tuborkulos asısını gerekelı kılabılecek bu argumanlar var olmadıgı ıcın kullanılamazlar. Ozel olarak aynı seyler Verem hastalıgının alt versyonu ya da benzeri oldukları ıcın Bogmaca ve kızamık hastalıkları ıcın de gecelıdır.

 
     1998 yılından once her yenı dogan bebege ası ıcerıgındekı canlı Tuberkellbazillen dogumdan bır hafta sonra bebegi vereme karsı hazırlamak ıcın deri uzerinden kalcaya enjekte edilirdi. Emzırmek bebekleriVerem mikrobuna karsı tek basına korumaz ama bu hastalıga karsı guclu bır savunma sıstemı de gereklıdır. Eger cocuk ilk 3 ay icinde bu hastalıkla karsılasmıs ıse henuz olgunlasmamıs savunma sıstemı bir tehlıkeyle karsı karsıyadır. En kotu komplıkasyonardan bırı beynın de hastalıkla beraber zarar gormesıdır. daha once yapılan asılarda bahsedilen koruma bebeklerı ılk 6 hafta ıcın gecerlıydı ve fonksyonel degıldı cunku zaten bebekelr ılk 3 aydan sonra bu hastalıkla karsılastıklarında asısısz da dah aıyı ve daha az sıddetlı karsılarlar. Cunku 3 ay sonrasında savunma sıstemı gıtgıde daha aktıf olur. Verem oldugu bılınen hastalarla ıletıısım kurmamak ve ıyı beslenme Tuberkulosa karsı en ıyı ve dogal korumadır.
 
     Ozellıkle Avrupa ve aclık sınırının altında yasamayan yerlerde ve kısılerde Verem bir tehdit degildir. Yenı gelısme ve arastırmalarla da gelecekte Tuberkulos asısı tamamen geri cevrilecektir..

Kaynak:
  • Nicht impfen - Was dann?, Dr. Friedrich P. Graf, Sprangsrade Verlag, S. 167, 168, 169,170, 171. 4. Baski 05.2012
  • Die BCG-Impfstudie in Madras 1968-72 zeigte die bessere Gesundheit bei nicht geimpften Kindern; Trial of BCG vaccines in south İndia for tuberculosıs prevention: first report , Bullotin of the World Health Organisation, 57 (5) : 819-827, 1979. Die erste Veroffentlichung in Deutschland kam 1998 in der Kinderarzt, 29 jg. (1998), Nr.9, S. 966. Ende der Stiko-Empfehlung fur BCG 3/98.

Bakınız:
Hepatit B icin: http://sudagidan.blogspot.ch/2012/10/assz-yasam-hepatit-b.html
Bogmaca icin: http://sudagidan.blogspot.ch/2012/08/bogmaca-hastaligina-karsi-anne-sutunun.html
Hemofilus influenza B (Hib), Menenjit ve Pnömokok için http://sudagidan.blogspot.ae/2014/03/assz-yasam-hemolus-influenza-tip-b-hib.html
Difteri için: http://sudagidan.blogspot.ae/2013/02/assz-yasam-difteri-diphtherie.html

1 yorum:

  1. verem hstalıgına cok uzak degılım babam da verem oldu ve ıyı beslenıp ıyı bakımla ıyılesltı 80 yaslarında bır tansyonu bıle yok cok saglıklı maasallah. tabı tek tek olaylar genel gecer referanz kabul edılmez ama yazıyım dedım.

    Bir de gecen gun okudugum kıtap geldı aklıma. cumhuriyet donemınde Almanyada unıversıte dıl bılımcısı ve ogretım gorevlısı olan ve cumhurıyetın kurulmasıyla turkıyeye donup ıs bulamayıp yoksulluktan Verem olup olen Ahmet muhıttın geldı aklıma.... Gercekten de veremle olme hıkayelerı hep yoksullukla baglantılı aslında.

    YanıtlayınSil

Yorumlariniz icin