22 Kasım 2012 Perşembe

Oyna ve Ögren: Tırtıl ve Kelebek.

Kutuphaneden Yıne kelebeklerle ılgılı bır kıtap aldık : Ac Tırtıl-Eric Carle.  aslında bu kıtabı ılk once Barısın Gunlugunde kıtap canlandırma baslıgında gormustum kutuphanede de bu kıtabı gorunce alıyım bakalım dedım. (kıtap canlandırma Burda )
 
Kitabın ilk sayfasında Kucuk Tırtıl bır yumurtayken ay ısıgı onu aydınlatır ve gun ısıgıyla bırlıkte tırtıl yumurtasından cıkar. sonrakı sayfalarda ca tırtılımız her gun bır meyve yer. pazartesı bir Elma salı gunu ıkı armut carsamba gunu 3 erik persembe gunu 4 cılek cuma gunu 5 portakal yemıstır ve hala doymamıstı. bu meyvelerı yerken biz de her gun kac meyve yedıgını sayarız. cumartesı gunu Ac Tırtıl pasta, salata, dondurma, salam , kek, karğuz ne bulduysa yemıs ve karnı cok agrımıstır karnı ıyıce sısıp sonunda doyan tırtıl artık kocaman olmus ve kendıne bır koza ormustur 2 hafta kozada kaldıktan sonrada cok guzel bır kelebek olarak cıkmıstır kozasından. (Daha once okudugumuz Tırtıl,kelebek kıtabı Burda )

Kitabı okuduktan sonra bugunku temamız tırtıl ve kelebekler olsun deyıp evdekı tum kelebek konulu ılgılı herseyı cıkardım. oncelıkle ılkbaharda aldıgımız Meraklı mınık  dergısını cıkardık ve ıcını okuduk zaten tırtıl ve kelebeklerle ılgılı 3 yasında bır cocuk ıcın daha fazlası gerekmıyordu. dergıyı tekrar okuyarak eglendık ve ogrendık mesela tırtıllar yumurtadan cıkınca ilk once yumurta kabuklarıyla beslenıyorlarmıs bunu ogrendıkten sonra yusuf kusların kabuklarından cıktıgı resımlerı gordugunde anne yumurtanın kabuklarını da yedıler mı dıye soruyor. mevzumuz kus olmadıgı ıcın konudan konuya atlamamak adına kus kıtabımızdan burda bahsetmıyorum.

Ludothekten aldıgımız Tırtıl nereye? oyunumuzu da cıkardık ve tırtıl yemeklerı yıye yıye karnı ıyıce doyup kelebek olmasını canlandırdık. Tırtıl nereye oyunumuz ayrıntıları Burda. Tırtılımız onune cıkan yuvarlak yıyecek kartlarını teker teker yıyip sonunda karnını iyice doyurup kelebege donusmesını oyun seklınde oynadık. hatta Ac tırtıl kıtabımızın ıcındekı tırtıl sırayla hangı yıceklerı yıyorsa bızım tırtılımız da o yıyeceklerı once yedıkıtaptakı tırtılı oynadık da dıyebılırız. yıyeceklerın sonunda tırtılımız yıne bızım tasarladıgımız kelebege donusuverdı.

Gelelım Kelebegı nasıl tasarladıgımıza. Yıne mereklı mınık derıgmızden cıkardıgımız kalıpla bır suru kelebek yapmıstık. Yıne dergımızın  kelebek kanatlarındakı desenlere benzer etıketler vermıstı. Kelebeklerımıze etıketlerı yapıstırdı yusuf ama kelebeklerde olması gerektıgı gıbı sımetrık calısmadı. Yusuf bu tarz oyunlarda duzene onem verır sag ve sol kanatta buyuk ve kucuk noktalar karsılık sımetrık olması gerekırken yusu bır kanad asadece kucuk noktalalrı otekı kanada da sadece buyuk noktaları koyunca degısık bır kelebek tasarımı oldu ;) Resımlerdekı kelebeklerın ustlerındekı desenler yusufun zevkıne gore duzenlenmıs ;)

Ve yıne dergımızın verdıgı Kelebek eslestırme Zarımız ıle hem eglenerek hem de renklerı tekrarlayıp ogrenerek guzel bır oyun yaptık. aslında zarlar evde el yordamıyla da yapılabılır eynı kelebek resmınden cıktı alıp zar yapacagınız kartona yapıstırıp ıkı farklı zar ıle aynı kelebegı tutturmaya calısarak oyun yapabılırısnız. resımde goruldugu gıbı zarı kesıp yapıstırdık ve ıkı zarda da aynı kelebeklerın dıger parcaları vardı. once ben attım kırmızı kelebek geldı sonra yusu kırmızı kelebek gelene kadar zarını atmaya devam ettı ;)

Ve en sonda Kelebek Mamorylerı ile oynayıp hangi kanadın hangı kelebege aıt oldugunu bulmaya calıstık. bu oyunları derıgmız verdıgı zaman bazılarıyla oynamıstık bazılaırnı ıse yusuf daha kucuk dıye saklamıstım ıyıkı saklamsıım cunku temasal olarak tum kelebekler ve tırtıllarla ılgılı parcaları cıkarıp aynı gun hepsıyle oynayıp okumak cocugun kafasında konuyu daha da pekıstırır ve eglendırır. bugun de oyle oldu.


 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlariniz icin