22 Ekim 2012 Pazartesi

Bodensee: Konstanz - Bregenz.

Konstanz- Bahnhof (İstasyon)
     Gecen Pazar Bodensee'yi Konstanz uzerinden arabayla Bregenze kadar gezdik. cocuklarla arlka koltukta tıklım tıklım 2.30 saatlik bir yol gitmek yorucu oldu ama ailecek hepimize iyi geldi. Konstanza vardıgımızda oncelikle sehri gezdik tum avrupada oldugu gibi orda da eski kaleler, tarihi ozellikleri korunmus ve yapısı bozulmamıs evler gorduk ve son olarak botla Bodensee ye cıktık. yusuf iki kisi pedallarla botu surerken yusuf da kaptanlık edip ortadaki yonlendirme aparatıyla botumuzu acıklara dogru surdu ;) 1 saate yakın denizin ustunde vakit gecirdik ben cogunlukla denızın derinligine bakarak korktum yunus her zamanki gibi uyudu ve uyanınca da denizi seyretti. Bu bot seyahati yusuf icin cok iyi oldu cunku
bugun yarın evde gemi yapıcaz yasadıklarıyla pekissin diye bugunlerde ustuste gemi teması olucak oyunlarımız ve kitaplarımızda. ,
Yusuf Botu kumanda ediyor.

Konstanz-Bodensee
 


 
 Sonra Konstanzda namaz kılmak uzere Camii aradık yakınlarda Diyanet isleri turk islam birligi DTİP' in bir camiisini (Reichenausstrasse 30, 78467, Wollmatingen, Konstanz) bulduk ıcerisinde kutuphaneden kafeye kadar bir cok sey vardı ve bir tesis gibiydi ve gayet rahat bir yerdi. hele ki Avrupda bir camii ya da mescitte Minare ve Kubbe gormek cok sevindirici oldu. yusuf turkiyedeki camiilerdeki gibi kubbenin altınd aordan oraya kosup eglendi. cenevre camiisinden cıkarırken cok aglamıstı burdan da zor cıkardık. ordan da cıkıp Boensee yi takip ederek manzaralı manzaralı Bregenze kadar gittik.

     Bregenze gittigimizde aksam olmustu ve aksam vakti sehrin icinde sohbet ede ede yuruyus yapmak cok keyifliydi.

Kapelle - Bregenz

Antik Roma evlerinden birinin kalıntısı -
                   Bregenz

     Burda Tipik antik Roma evlerinden birinin kalıntılarının ustunde yusufla dolastık. unutulmus artık kimsenin farketmedigi bir yer oldugu icin Martin Gostner / Georg Herold 1997 yılında buraya orjinalindekine benzer 9 sutun dikmisler sırf insanların ilgisini tekrar ceksin diye. yapılan sutunlar kullanıldıgı malzemeden dolayı gunes ısıgı ve sıcakla birlikte rengi ve formunu hızlı bir sekilde degistirmis. insanların yaptıkları seylerin geciciligi ve yok olmaya mahkum olması. bu sutunlarda kullanılmıs olan form ve metaryallerle Sonsuzluk ironik bir sekilde konu edinilmis. 

     Bregenzde de hemen netten ATIP ' in Camilerinden birini (Vorklostergasse 58, 6900, Bregenz) bulup namaz kılıp geri donmek icin yola cıktık. yolkda yusuf yayıla yayıla uyumaya alısmıs oldugu icin araba koltugunda rahatsız oldu ve yol boyunca binbir soytarılık yaparak aglamasını huysuzlanmamsını engellemeye calıstım. Yunus da karnı doyunca hemen uyudu. yani bebek yolda sıkıntı cıkarıt diye korkarken tersi oldu buyuk oglum arabada uyumaktan rahatsız olup kucuk oglum mısıl mısıl uyudu.

     Bu iki yanda da biri 2010 yılında Bregenzde aynı kulenin onunde Yusufla cektirdigimiz fotografla dun yine aynı yerde cektıgımız fotografı yanyana koydum. 2010 da sadece Yusuf kucuk bir bebek iken 2012 de yusuf buyudu ve bir de kardesi geldi aynı yerde fotograf cektik ;) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlariniz icin