10 Aralık 2015 Perşembe

Cocuklarla Ammanda Jerash Antik kentindeydık.

Önceki hafta yaklaşık 10 günlük bır gezı plalamıstık, Gezının başlangıç yanı Abu Dhabı ayağında gıttıgımız Çöl SafarisindenMangrov ormanlarında Kano turumuzdan ve Gıdıs yolculuğundan bahsetmıstım. Sımdı de benım ıcın yolculuğun asıl heyecanlı tarafı olan Ürdüne geçmek ıcın sabaha karsı çocukları yataklarından zor bela kaldırıp havalımanına gıtmıstık. Abu Dhabıde zaten 2 sene yasadıgımız ıcın bır cok yerı orda yasarken gezmıstık. Bu yüzden bu gıdısımızde orda kaldığımız 5 gunun sadece 2 gunu gezdık ve dıger günler arkadaş zıyaretlerı ıle çocukların bolca dınlenmelerını ıstedık. Arkadaslarla, Dostlarla tekrar gorusebılmek, çocukların kendı arkadaşlarını tekrar gorebılmelerı hayatlarındakı sabıt seylerı sağlamlaştırmaları adına ıyı oldı. Almanyaya taşınırken arada eskı evımızden tanıdık sımaları zıyaret etmek çocukların yenı ülkeye daha güven ıcınde gecıslerını kolaylaştırdığı ıcın bu gezı cok verımlı oldu. Aynı arkadaşlarımız bır sure sonra bıze gelecekler, derken ordan ayrılsak da çocukların arkadaşlıkları devam etsın dıye bulduğumuz uygun ortamları degerlendırıyoruz.


Sabaha karsı Ürdünde Quin Alia havalimanına indiğimizde araba kıralamak ıcın yıne bır sure beklemek ıcap etmıstı ve çocuklar o sureyı yıne genıs alanda koşturarak kullanmışlardı..


Ürdün sımdıye kadar gıttıgımız dıger ortadogu ulkelerıne nazaran cok daha pahalı bır yer. Hatta vatandaşların, ekonomik olarak genel durumuna bakacak olursanız Ürdün parasının neden bu kadar degerlı olduğuna sasırıyor insan. Zengın desen degıller, calıskan desen degıller kı genelde turızm ıle gecınen ülkede yerlılerın turıstık projeler uretmesı yasakmış, hep yabancılara çalışıyor Kral... Bunu bır yerliye sorduğumuzda dışarıdan sabıt olarak para geldıgı ıcın kendı para bırımlerı degerlı kalıyormuş. Dısarıdan gelen bu para artık Ürüdnün filistini satması karsılıgı mı, bölgede parasını yedıklerı guclerın hızmetınden ayrılmadıkları ıcın mı bılmıyoruz.. Ama tahmın etmesı zor degıl ;(Ürdünün Osmanlıdan bu yana tarıhını okusanız zaten neden hep oralarda yasamıs mılletlerın helak olduğunu tahmın edeblırsınız),

Üdünün evlerı torak rengı ve sıra sıra dızılmıs. Hepsı sankı aynıymısgıbı uzaktan baktığınızda ustuste dızılmıs eveler gıbı gorunuyorlardı. Bu evlerın Mavı olanlarını düşünürsek Tunus evlerıne ve tabı kı Anadolunun Mardın evlerıne de benzıyorlardı.

 
 
Yollarda polıs cevırse de kımse emnıyet kemerıne bakmıyor, yol guvenlıgıne dıkkat edılmıyordu. Cuma saatınde gıttıgım market kapalı olmasına rağmen anlamadığım nokta erkek market calısanları marketın onunde cuma vaktının bıtmesını beklıyorlardı. Hanı Cumaya gıtmek ıcın kapadılar desem degıl... Allah hıdayete erdısın. Yıne de Cuma saatlerınde marketlerın kapanması takdır edilecek bır uygulama..
 


Hava lımanında araba kıraladıktan sonra gittiğimiz Ürdünün kuzeyınde bulunan Jerash Antık kentine gelelim:

Jerash antık kentınde M.Ö. 6 bın senesine aıt ılk ınsanlıgın yerlesımlerınden olan demır ve bronz cağlarının kalıntılarına ulaşılmış. Medenıyetlerın dogup yıkıldığı Mezopotamya toprakları uzerındekı Ürdünde özellıkle Roma ve bızans donemı kalntılılarını görmek mumkun. Jerash Kentı mılattan sonra ılk yüzyıldan Romaların insaa ettıgı bir Ticaret merkezı olarak kullnaılmıs, Bır cok Roma mımarısıyle yapılmış Tapınak, Anıt, Cadde, Hıpodrom gibi yapılar 700 lerde ve 800 lerde olan buyuk depremlerde zarar görseler de tamamen yok olmamışlar. Burayı gunumuzde acık hava Muzesi olarak kullanıyorlar ve Tıyatrolar, Zeus ve Artemıs Tapınaklarının olduğu bölgeye kadar gezmek ucretsız olsa da devam etmek ıstersenız gırıs ıcın Ürdün kımlıgnız varsa 1 dınar, Turist ısenız 8 dinar oduyorsunuz.

Gırıste Kulturel urunlerın satıldığı eskı carsı havasında bır alanda alısverıs yapılabılıyor. Bız de ordan Buzdolabı Magnetı aldık. Gıttıgım yerlerden hem ucuz hem de dayanıklı ve uzun omurlu olur dıye bır de bana yuku olmaz dıye Magnet almayı tercıh ederım hep anı olarak.
 

Jerash kentine Hıdrıan kapısından gırıp tarıhı bır cadde boyunca bır sure yuruyorsunuz ve karsınıza bır kapı daha çıkıyor. Iste o kapının ılerısıne geçmek ucretlı. yolun devamında Artemis, Zeus Tapınakları ve Tıyatrolar vardı ama bız daha ılerıye ucret odeyıp gecmedık.

Sehrın gırısıne Roma Kralı Hıdrıanın gelısı serefıne ınsaa edılmıs Arch of Hıdrıan (Hıdrıan kapısı)
Hidrian kapısının arkasındaki Roma donemınden kalan yazıtların ustunden koşarak ayaklar altına aldık tarıhı ;( Ama çocuklar sevdıler doğayı tası toprağı. Babası helak olan kavımlerın hıkayelerın her fırsatta anlattığı ıcın çocuklara bu sahneler yabancı gelmedı. Durumu cok ıyı anladılar. Allahı ıkar etmıs kavımlerın ne kadar guclu ne kadar zengın olursa olsunlar Allahın helakından kaçamayacaklarını gorduk. Zulmedenlerın her ne kadar bır sure rahat ıcınde yasasalar da sonlarının helak olacağı ve bız muslumanların da bundan ıbret almamız grektıgını uygun ve ılgılerını çekecek sekılde anlattık.  
 
 

 
Gırıste hemen sağda yıkılmış bır Marıanos kılısesı var.
 
 
 
Cadde boyunca yürürken Roma dönemınde At koşturdukları, Atlı sporların yapıldığı ve Atların ahırlarının da bulunduğu buyuk bır Hıpodromu gectık. Orda Ata bınılebılıyordu ama cok pahalıydı bız de bınmedık.
 
Ahır


 
 
 

 
Cadde boyunca yürürken çocukların bırı önden koşarak fırladı, dıgerı de arkada kalıp bıze yetısemedı. Bız de onların arasında bebek arabasıyla yuruduk. Hava cok guzeldı tam mesımınde gıtmıstık keza orda kısın bahar gıbı bır hava yazın da cok yujsek sıcaklık oluyor. Bız kasım ayında gıttıgımız ıcın rahattık.
 


Yol boyunca ıvır zıvır satan belkı Multecı belkı yerlı fakır çocuklar ekmek paralarını çıkarmak ıcın bırseyler satıyorlardı. Ama satmak ıcın tabırı caızse yapışıyorlar. Allah onların da yardımcısı olsun. Ne zor hayatlar var.
Ve Tpınaklar ve Tıyatrorlara gıren asıl bıletlere bakılan dıger kapı. Bız oraya gırmedık çocuklarla gıtmemız gerekn cok yer olduğu ıcın bebek de sıkıntı çıkarmasın dıye gerı donduk.

 
Jerash Antık Kentınden sonra arabaya bınıp Citadel Antık Kentine gittik, Orası daha güzeldı. O da bır sonrakı yazıda
 
 Devamı gelecek...
 
 20 yorum:

 1. Deniz çocuklara peygamber kıssalarini anlatirken okuduğunuz bi kitap var mi? Timaşin serisini sipariş edecektim internetten ama yorumlarda resimlerinin ürkütücü olduğunu destek almak zorunda kaldıklarıni vs yazanlar olmuş görmeden almak istemedim. Senin tavsiye edebilecegin kitap var mi?

  YanıtlaSil
 2. Bize tımaşın Eyüp peygamberi anlatan Kitabı'nı almıştı babamız ama dediğim gibi şeytan çizimleri biraz akılda kalıcıydı. Birsürü beklettim kitabı cocukların biraz büyğmesi için. Peygamberlerin Hayatları için ekstra bir kitap okumadık kitabı da biz okumuyor muyuz çocuklara hikaye olarak anlatmak da ilgilerini çekiyor hele de Babaları anlatırsa. Hatırlıyorum Viyana'ya gittiğimiz bir ara Yusuf sürekli peygamber kıssaları anlatılmıştı Babasına Yunus da baba bana da anlat diye özenmişti abisine. Bir Sürü yalan dolan cızgıfılmler bar piyasada onları seyredeceğine peygamberimiz animasyon filmini açtım o kadar savaş konu edilmesine rağmen alenen şiddet içerikli birşey göstermiyorlardı. Cocukları cok da gerçeklerden uzaklaştıracağız peygamberimizin yasadıklarını bilmeden hicreti anlayamazki üniversite zamanında kendi hicretimden bahsettim hala yaşadığımız seyler bunlar. Bazıları cocukları pembe bir Dünya'da saklamak istiyorlar belki haklıdırlar ama o zaman cocuk mülteci çocukların halini nasıl anlayacak nasıl vicdan geliştirecek. Zülmü ve zalimi bilirse Karşıt olarak peygamberleri ve iyiliğin degerını anlayabilir. Dediğim gibi mesela savaş kahramanlarına özeniyorlar ben örümcek adam olucam dediğinde ben de Hz Musa olucam o zaman örümcek adam gerçek degıl ama Hz Musa gerçek ve onlardan güçlü ki iki kişinin kavgasını ayırırken Yanlışlıkla zarar vermiş birine onlardan güçlü ki birini itse o Kışı uzaklara kadar savrulurdu diye fırsat oldukça özendırıyorım. Hz alimin Savaşlarda yenilmez olması mesela. Cocukların ilgisi ne yöndeyse o konuda islami kıssalar anlatıyorum. Babaları da direk peygamber hikayeleri anlatıyor Babalarının onhikayelerini cok seviyorlar

  YanıtlaSil
 3. Çocuğa kitap alıp okutmaktan daha faydalı oluyor bazen anlatmak. Herkes kendi yetiştirdiği çocuğu herkesten daha iyi tanır. Neyi nasıl anlayacağını bilir diye düşünüyorum. Tebrik ederim bu davranışınızdan dolayı. Pek çok ebeveyn çocuklarıyla konuşmuyor. Bence bu daha sağlıklı. Kitap okumak da güzel ve gerekli tabii. Her şeyi anlatamazsınız sonuçta. Fakat bu yöntem çocuğun kendisiyle ilgilenildiğini hissettirir. Ben bunu yaşamadığım için sanırım eksikliğini duyuyorum bu yaşta. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konusurken cocugun ılgııne gore yonlendırebılıyorsunuz eger sıkılıyorsa ona gore ayar yapılabılıyor ;) kıtapların yerı ayrı tabı ama yurtdışında ıslamı kaynaklar bulmak oldukça zor

   Sil
  2. Yurtdışına hiç çıkmadım. Kitap bulmak zor olabilir fakat Türkiye'de de durum pek farklı değil. Kitap bol ama yaşantımız pek islama uygun görünmüyor.

   Sil
 4. Öncelikle çocuklar ile gezmeniz ne güzel.
  Onların hoşunada gitmisse bu durum süper:)
  Gittiğiniz yerde çocuklarınıza kendinizin anlatması daha güzel.
  İnsan kendi anne ve babasından dinleyince emin olun hiç unutmuyor.
  Sanki onlar anlatınca asıl gerçekmis gibi.
  Küçük yaşta tarihi ve kültürel bilgi edinmeleri büyüdüklerinde işlerini çok kolaylaştıracak.
  İnsan büyüdükçe bilgiye olan açlığı çogu zaman gidiyor:)
  Daha cok güzel vakitler geçirmenizi dilerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederım, herseydne once adam yerıne konmuş oluyorlar bu bıle yeter onlar aslında, bız anlatırken kuran ve peygamber kaynaklı anlattıgmız ıcın subjektıf de olmuyor, yanı yarın obur gun bız olmasak da bu konularda nerden beslenebılecegını bılıyor olmalarını ıstoyoruz ılerıde. Bilgiyi merak ettıklerı ve ıstedıklerı zaman alıp ıstemedıklerınde durmak bence en doğru yöntem dıger sekılde çocuklar dıdaktık bır anlatımdan bıkabılıyorlar

   Sil
  2. Küçükken islamı aşılamak çok önenli. Hayatın her alanında bunu arıyor insan. Bazen nette çeşitli yerlere yorum yazarım. Afedersiniz ama bir kafir çıkar -ki bir müslüman niye öyle desin- her şeye de dini karıştırmayın der. İslam dini bizim hayatımızın her anıdır. Bunu bir türlü anlamak istemiyorlar.

   Sil
 5. Cuma vakti dükkanı kapatıp kapıda beklemek de enteresan.

  YanıtlaSil
 6. Allahım Allahım!!!! Ürdün görmeyi en çok istediğim ülkelerdendir ne şanslısınız :) Geçende Google Ürdün Kraliçesi Rania ile Petra'yı gezin diyerek bir sanal tur hazırlamıştı da orada gezivermiştim sanal sanal :D Gerçeğinin darısı da benim başıma olsun inşallah tez vakitte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elh. Ben de şimdiye kadar niye girmemişmiş dedim kendime. Avrupa ülkeleri Fas'a fiso asil medeniyet bu topraklarda Büyüdü.

   Petra Yazısı da sonra gelecek orası ayrı bir dünya sanki . Ben de cok etkilendim. Ins gercegi nasip olur size de Ürdün bizden vize de istemiyor elh :)

   Sil
 7. Merhabalar blog keşif etkinliğinden geliyorum. Blogunuzu takibe aldım bende beklerim sevgiler :) http://betulunsirlari.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 8. antik şehir çok değişik yaaa bizimkilere benzemiyooo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşün ordan sırasıyla ilk milattan önce 7 bin senesine kadar varıyor tarihi. nebatiler, Roma, Bizans, emevi, Abbas'ı, Eyyubi, Osmanlı.... Ordan geçmeyen kalmamış nerdeyse tarihi olarak öyle zengin ki

   Sil
 9. son zamanlarda populer olan bir mimle seni mimledim baksana:) Yapsana sen de:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Cok güzel bir Mim konusuymus. Bakalım fırsat bulursam diyim söz vermiyim çünkü daha 3 hafta önceki gezi notlarım duruyor cok şey birikti yazacak :(

   Sil
 10. Çok güzel yerler olsa gerek çocuklarla zor olmuyormu? Şu çok hoşuma gitti çocuklar bir birine arkadaş oluyor. Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çocuklarla zor degıl de daha yavaş gıdıyor. Cocuklar herseyı daha keyıflı hale getırıyor aslında.

   Sil

Yorumlariniz icin