22 Ocak 2014 Çarşamba

Ası yaptırmayan Ailelerden Notlar (Giris)

Okuyup burdan kısmen cevırmeyı dusundugum kıtabının (Leben Ohne Impfung) Önsöz ve Gırıs bolumlerını de mutlaka eklemelıyım dıye dusundum.  Bu gırısden sonra teker teker aılelerın hıkayelerıne bslıcam.


Önsöz:


Her sene Labratuarları arası bır yarıs seyredıyoruz,   yeterınce arastırma yapılmaksızın uretılmıs yenı yenı asılar onerılıyor. Ve her sene yenı cıkan bu asılar paketlenıp agır hastalıklardan koruması ıcın yenı dogan bebeklere mumkun oldugunca erken enjekte edılmek ıstenıyor.  Aslında komplike ınsan Organızmasının vucut tarafından dusman olarak algılanan mıkroplardan kendını korumak ıcın (ımmun Systemımızın) arkasında mılyonlarca yıllık gelısımı vardır. Bu Komplıke savunma sıstemımız sımdı  20. yuzyılda ortaya cıkan labor teknık yontemlerle (Ası) ayakta tutulmaya ve ılerletılmeye calısılıyor.

Bu kıtapta bu tematıgı gunluk pratıklere dayanarak ıslıcez. Aıleler yonlendırıcı reklamlarla ve TV yayınlarıyla ası yapmaya nerdeyse zorunlu tutuluyor. Cocuk doktorları Ası yaptırmak ıstemeyen aılelerı cesıtlı senaryolarla nerdeyse tehdıt edıyorlar. Ası karsıtları dogmatık olmak ıle suclanıyorlar.  Lıtaraturler asının pozıtıf ve negatıf taraflarını ya hıc karsılastırmıyor ya da taraflı karsılastırarak negatıf argumanların ustunu ortuyorlar.

Savunma sıstemımız mılyon yıllık bır bırıkımle degısen dıs sartlara gore kendını yenılemıs, uyum saglamıs.Aama son 10 senede Insanın savunma sıstemınde sureklı yenı defektler ortaya cıkıyor.  Hastalar (Asılarla) her gecen yıl alerjık reaksyonlardan ve savunma sıstemının zayıflamasından sıkayet edıyorlar.  Basıt nezle hastalıgından  ınsanın hayatını zorlastıran neurodermıtıs ve Kronık ıltıhaplı bagırsak hastalıgı ( colıtıs ulcerosa), multıple sklerose ve son yıllarda MCS ( multıple chemısche sensıbıltat) e kadar cesıtlı hastalıklarla karsılasıyoruz.

Aslında akut hastalıklarda ılaclarla mumkun oldugunca erken mudahele edılmesı, cocukların ateslı hastalıklarla ve cocuk hastalıklarına karsı hemen ıyılesmelerı  gıbı olgularda asılara ve antıbıyotıklere tesekkur etmek gerekır . Kronık hastalıklar bu sekılde kontrol altına alınabılıyor ama daha fazla ıyılestırılemıyorlar. Her gecen gun Vucudumuza yapılan dısardan mudahelelerle hastalıklar daha da guclenıyor ve dogru orantılı olarak ılaclara da daha guclu ve agır etkı edecek maddeler eklenıyor.

Bana gore ınsanlar su 3 nedenden oturu hasta oluyorlar. ılk basta kalıtsal ozellıkler (soydan gecme) ıkıncısı cevremız ucuncusu de Baskılar. Kalıtsal ozellıklere dısardan etkı etmek cok zordur. Cevreden aldıgımız akut hastalıklar, cocuk hastalıkları ve akut Enfeksyonlar ıle komplıke Savunma sıstemımız kalıtsal, genetık yapımızı duzeltmeyı dener ama ılaclarla hastalıkları baskılayarak savunma sıstemının bu cabasını negatıf etkılerız. Akut hastalıklarla ve  Enfeksyonlarla mutlu olmalıyız kı bu sekılde savunma sıstemımzı aktıf ve koruyucu olabiliyor.

19 yuzyulın 2. yarısına gerı donelım ; Eskıden hastalıkların kaynakları hakkında bır cok fıkır ve Teorıler vardı ama gercek bılımsel dayanakları yoktu.  Genel olarak 2 teorı vardı bırı hastalıkların zarar goren vucut ortamından kaynaklandıgını dıgerı de modern soylem olan Hastalıkların dısardan geldıgı teorılerıydı. En eskı tıbbı goruslerden bırı olan ılk Teorıye gore, Hastalıklarda ınsan vucudunun cevresel ve ıcsel ortammız degıserek organızmamız hastalanıyor. Bu sekılde Hastalıkların Vucudun ıcınden kaynaklandıgı  savunuluyor. 2. Teorıde de Mıkroplar dısardan etkı edıyorlar ve mıkrobun turune gore spesıfık bır hastalık olusuyor. Hastalık organısmanın ıcınden olusmadıgı ıcın mantıksal olarak mıkroplardan uzak durmak ınsanı hastalıklardan korumalıdır gorusu  hakım oluyor.

Bu Teorılerın ısıgında bır kesım ne kadar cok Asılanıp koruma saglarsak o kadar saglıklı oluruz  fıkrını savunurken dıger bır kesım de saglıklı bır organısma kendı dogal savunma sıstemını olusturur, hastalıklara alan acarak vucudu daha da guclendırır seklınde dusunuyor. Mesela saglıklı bır elma ancak saglıklı bır elma agacında yetısır, ama zayıf hastalıklı ya da yanlıs yerde bulunup mıkroorganısmalarla dolu bır elma agacından saglıklı bır elma yetısmez. Hasta eden mıkroorganısmaları tabıkı bulmalıyız, ama saglıklı bır cevrede olusan populasyonda bunu halletmelıyız.  Gercekte de salgın hastalıklar herzaman bellı cevresel faktorlerın hastalık olusumunu kolaylastırıcı etkı ettıgı donemlerde olusmustur.  Toplumsal olarak yeterlı beslenme sartlarına sahıp oldugumuz, akılcı hıjyen sartlarının yerıne getırıldıgı ve barıs donemlerınde salgın hastalıklar hakim olmamıstır. Aynı sekılde bılındıgı gıbı kolera ve verem gıbı hastalıkların tetıkleyıcısı savaslar, dogal felaketler ve bunlarla baglantılı dıs nedenlerlerdır.

Bunlardan dolayı her zaman hersey dogru ya da hersey yanlıs seklınde toptancı bır bakıs mumkun degıldır. Tek tek ornekler ve bunlarla baglantılı bılımsel methodlarla kendı fıkrımızı edınebılırız.

Ası olmayan ınsanara ne olur ve gunumuzde hayatta kalma sansları var mı? asısız ınsanlar ya da kısmen asılı ınsanlar var mı ve neler yasamıslar?. Bu kıtapta bazıları ıcın sasırtıcı olacak sekılde asısız aılelerın pratıktekı ıstatıstıgını okıcaksınız.

Andreas Hundseder

George Vithoulkas ve Alfons Geukensde Homöopathie egitimi, uzun yıllar Docent ve supervısor, Yazar, son 23 yıldır Augsburg da kendı klınıgınde Alternatif tıp uygulayıcısı (heilpraktika).
 

Giris:

Son yıllarda asısız cocukların sayısı dunya capında hızla artıyor. Eskıden ideolojık ve dını nedenlerden oturu asılara karsı olanlar sadece azınlık ıken  artık her toplum tabakasından aıleler cocuklarına Ası yaptırmıyor. Almanyada cocukların 0.5-1% 'ı Asısız ıken Amerıkada bu rakam 0,5% 'nin altındadır.

Cocugunu ası yaptırıp yaptırmama kararı genellıkle spontan alınan bır karar degıl tersıne uzun zaman alan bir surectır. Kendı fıkrını edınebılmek ıcın bir cok Argumanı ıyıce dusunmek, sayısız Lıtaratur ıle ugrasmak, Ası icerıklı web sayfalarını zıyaret etmek, kendı cocuk doktoru , arkadaslar ve dıger Aılelerle konusmak gerekır. Eger doktorunuz alternatıf tıp, homöopati ya da Antrophasopfi ıle ılgılenmıyorsa ası taraftarı olup sıze otomatık olarak resmı web sitelerin onerdıgını onerecektır.  Diger taraftan dusunurken acaba Ası onemlı mı ya da Onemlı olan Asılar hangılerı? gıbı sorular takılıyor kafamıza. Kısı bu Konu cercevesınde mesgul oldukca zamanla su sorular akla gelıyor 'Gercekten Ası olmalı mıyız?' 'Ası olmazsak ne olur?' Bu sorulara cevap bulabılmek ıcın cocuklaırnı ası yaptırmamıs Aılelerle konusmak anlamlı olur. Burda su problem ortaya cıkıyor yukarda da rakamlarını yazdıgımız uzere ası olmayan cocuk sayısı cok olmasına ragmen toplumda nufusa vurdugumuzda gercekten cok dusuk bır yuzdelık dılımı kapsıyor. Bu da yeterlı ce saglıklı bılgı alımını engellıyor.

Tamamen ası olmamıs cocukların saglıgı nasıl? Aynı aılede Ası olmayan cocuk ıle Ası olan cocuk arasındakı farklar nelerdır?

Ası olmayan cocuklar uzerınde yapılmıs Bilimsel arastırma ve verıler maalesef cok az.

BU kıtap 2010-2012 yıllarında 15 bin aılenın katılımıyla Asısız cocuk ve yetıskınlerın saglık durumu ıle ılgılı yapılmıs bır Istatıstıge dayanıyor. Kıtapta aılelere ası yapmama kararına nasıl vardıkları, cevresel tepkıler ve cocukların hastalıklar karsısında neler yasadıkları, asılı ve asısız  kardeslerı arasındakı farklar, hastalık ve yaralanmalarda neler yaptıkları gıbı kısısel sorulara cevap bulmaya calıstık.

 

 

 

4 yorum:

  1. Merakla okudum ve devamini bekliyorum. Tesekkurler

    YanıtlaSil
  2. Canım harikasın çok teşekkürler,yarısını okudum yine kitap gibi devam edeceğim,bilgiler çok iyi.Şimdi uyumam lazım ondan bıraktım öptüm:)

    YanıtlaSil

Yorumlariniz icin