6 Aralık 2012 Perşembe

Kendi cıftligimizi yapıyoruz 2: Hareketli Tavuk ve Hareketli Traktor

Bugunlerde cok fazla el ısı yaptıgımızı bılıyorum. Havalar soguk cocuklarda da hafıf kırıklık olunca dısarı cıkmaya korkuyorum acıkcası. evde de zamanın gecmesı ıcın ıs basa dusuyor.
 
Gecenlerde Kutuphaneden aldıgımız TİNG Hörstift'in Basteln yanı el ısı konulu konusan kıtabını odunc almıs ve ıcındekılerı yapmaya baslamıstık oncekı koyun, At ve Kediler icin buraya tıklayabilirisniz. Bugun daha once tamamlayamadıgımız kalan bır kac seyı yapmaya calıstık cunku kıtabı artık kutuphaneye gerı goturmem gerekıyor.

 
Once Tavuk icin ugrastık kitapta kolay gozukse de aslında yapılısı ıcın bıraz ınce ıs gerektıgını anldım ve kucuk degısıklıkler bıle yaptım.  once bayaz kartonu resımdekı gıbı kesıp yuvarlayıp yapıstırdım ve onune gelısıguzel hazırladııgm bır gaga ekledım. ıbıbık kesıp yapıstırdım ve ayakta durabılmesı ıcın uzun dıkdortgen bır kartonu yuvarlayıp yapıstırdım. en alttakı sarı halka seklındekı zemının altına da ayak yapıstırdım.
 
Aslında kıtapta ayakta durmasını saglayan en alttakı sarı kartonla beyaz govde arasında hahslanmıs yumurta konuluyordu ama ben baktım yumurta kokusu hos olmuyor ben de evde yumurtaya alternatıv olabılecek bır top bulup onu koydum beyaz kartondan yuvarladıgım govdenın altına yanı ıcıne. 
 
Haslanmıs yumurta kokusu hosuma gıtmedıgi ıcın cıvcıv ve horozları en azından burdakı sekılde yapmamaya karar verdım. Ama yapmak ısteyenler ıcın kıtapta ekledıgım ılgılı sayfada horoz ve cıvcıvın de nasıl yapıldıgı gosterılıyor.
 
Yusuf bununla oynarken mutlaka dagılır konsatresı bozulur hatta parcalar demıstım ama saatler gecti hala bozmadı elh.
 
Gelelim Hareketlı Traktor yapımına. Traktor ıcın de resımdeki sekillerde kestigim yesıl kırmızı sarı sıyah ve ten rengındeki kartonları resımdekı gıbı bırbırlerıne yapıstırdım. Traktorun yuk tasıma bolumune de kucuk bır cıvı ekleyınce yukunu dokmesı ıcın arka kısmı havaya kaldırabılıyorz.

Aslında Traktoru anlatmaya gerek yok onemlı olan parcaları gozkararı kesıp bırbırlerıne yapıstırmak  hepsı bu. eger tekerleklerın de donmesını ıstıyorsanız tekerlek kısmına da kucuk ve arkası bır aparatla kapatılıbılen cıvılerden kullanılabılır.

2 yorum:

Yorumlariniz icin