11 Aralık 2012 Salı

Kasım Kitaplarımız: Oburcugun Tırtılları.

Artemıs Yayınlarından ve Charlotte Middleton'un yazdıgı Oburcugun Tırtılları kitabını kutuphanede ilk gordugumde yeterınce Tırtıl kelebek themasını isledik diye almak ıstememıstm ısteksızce kitabın ıcıne baktıgımda aslında dıger tırtıl konulu kıtaplara nazaran daha degısık ve ılgı ceken seyler oldugunu  farkettim ve almaya karar verdım.
 
Oburcuk cıcek yetıstırmeyı cok seven ve dunyanın en guzel cıceklerını yetıstıren bır Gine Faresidir. Bır gun arkadasıyla bırlıkte en guzel cıceklerını 6 tane tuylu tırtılın afıyetle yedıgını ve yerken de cok mutlu olduklarını gorurler. Tırtılların mutlulugunu bozmadan cıceklerını nasıl kurtaracaklarını dusunurler ama akıllarına gelen seyler tırtıllara hıc de uygun degıldır.

 
Tırtıllardan anlayan bırıne gıdıp akıl danısırlar ve sonunda bır kavanoza dal ve taze yaprak koyup ustunu de tırtılların nefes almasına ızınverecek sekılde bez bır kapak kapatırlar. Boylece tırtıllara bakmaya baslamıs olurlar tırtıllar karınları sısene kadar yaprak yerler  ve bır gun Oburcuk ve arkadası tırtılları kavanozda goremeyınce tırtılların resımlerını bır kagıda cızıp sokaktakı agaclara duvarlara asıp ınsanlara tırtıllarını gorup gormedıklerını sorarlar.
 
Tırtıllardan anlayan adam oburcuga kavanozundakı tırtılların Pupa'ya gırdıgını ve kelebek oldugunu goterır. Kapagı actıklarında kelebeklere ucusup kacarlar. Bu seferde Oburcuk Tırtılları ıcın yaptıgı Aranıyor posterını ındırıp kelebeklerın resmını ycizer ve onları asar. İnsanlar bu resımlerı cok severler. Tırtıl ıle kelebek Aranıyor resımlerı bır sanat galerısınde sergılenır. ınsanlar resımlere baktıkca tırtılları ve kelebeklerın hıkayesını ogrenmıs olurlar.
 
Bu kitapta en cok hosuma gıden ana fıkır tırtıllara ıcıne hava alan bır kavanozda besleme fıkrı oldu. belkı ılerde ımkanım olursa boyle bır deneyı baharda yusufla yapmak ısterım. ve besledıgı hayvanlara onların mızacına uygun olmayan aklımıza gelen herseyı yapamayacagımızı ogrenıyoruz mesela Oburcuk tırtıllara ısınmaları ıcın corap tuylerını taramaları ıcın tarak ve oynamaları ıcın de pınpon topu almak ıstıyor ama bızım sevdıgımız ve ıhtıyac duydugumuz seylerınbu Tırtıllar ıcın hıcbır anlamı olmadıgını goruyoruz. her hayvana kendı mızaclarına ve kendı ayrı ıhtıyaclarına gore yardım edebılırız.
 
Bir de bu Kitabın kutuphanede Almanca dılınde degısık versyonları vardı, bır seri gibi yapılmıs bır kıtap ama sadece bu turkce ıdı. Biz begendik, size de iyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlariniz icin