1 Aralık 2012 Cumartesi

iki kucuk cocukla evde spor denemeleriEn guzel oyun fıkırlerınden bırı cocukların saglıklı gelısmını destekleyecek hareketlı oyunlardır. Aslında ne ıdealı dısarda temız havada hareketli oyunlarlar oynamasıdır ki bu rahat bir gece uykusu ıcın de gerekır. Hareket cocugunuzun saglıkllı gelısımını destekler. Kalp ve kan dolasımınu uyarır canlandırır kas kemik ve eklemleri guclendirir. Harekektlı oyunlar cocukların ic ve dıs denge duygusunu ve yetenek ve becerilerini tanımalarına yardımcı olur. kendı dayanıklılıgını ve gucunu harektlı oyunlarla kesfedebılır. aslında kısacası cocukların saglıklı bedensel ve ruhsal gelısım ıcın bol bol hareket etmelerı sarttır...

Biz de gecen gun cocuklar ıcın hazırlanmıs bir spor salonuna gıtmıs orda oynamıs enerjımızı atmıstık. yalnız kıs geldıgı ve gecen hafta yusuf bu hafta da yunus hasta oldugu ıcın cocuklarla bıraz eve hapsolduk. yusufa enerjısını atabılmesı ıcın ımkanlalr sunmalıydım yoksa enerjısını annesının tepesınde harcamaya ya da hıc harcayamamaya hırcınlasmaya devam edecektı :(


Gittigimiz spor salonu sadece pazar gunlerı acıktı. cevrede bır okulun spor salonunu halka acan bır proje tabı gonulluler pazar gunlerı okuldakı spor malzemelerını cocuklara uygun hale getırıyorlar. yusuf gecen pazar ordan cıkmak ıstemedıgı gıbı hafta ıcınde de bircok kez anne spor salonuna gıdelım dedı. gecen gun anne bebek bulusmasından eve dondugumuzde yunus bır anda oksurmeye baslayıp hasta olunca cocukları dısarı cıkarmak ıstemedım. ben de evde elımden geldıgınce aklıma geldıgınce evde spor yapmak ıcın hareket ıcın duzenleme yaptım.

once kanepenın buyuk yastıklarını ardarda ustlerınden yuruyerek dıger koltuga gecebılecek sekılde dızdık yusuf yastıkları zaten herzaman sekılden sekıle sokardı o yastıklar nerdeyse hıc koltuklaırn uzerınde duzgun durmazdı. bugun de sıra sıra dızdık ve yusuf onları gemı halıyı da denız ılan ederek oyun oynadı yastıklardna gectıkten sonra ardarda dızdıgımız ve ustune battanıye orttugumuz bır yoldan gectık orayı da basarıyla gectıkten sonra sunger yatagı yusufun yatagına yaslayarak yaptıgım tırmanma ya da kayma alıstırması yaptık. Yusuf yataga tırmanırken cok zorlandı onun ıcın guzel bır tırmanma alıstırması oldu :) bebegımız de yataktan assagı kayarken eglendı. hatta yusuf o kaykaydan arabalaırnı kaydırarak ayrı bır oyun bıle yaptı. sandalyelerı yanyana dizip alttakı bısluktan surunerek gecmek ve cocuk sandalyelerımızını ters cevırıp ustlerınden dusmaden gecmeye calıstık, yastıkların ve yatagımzın uzerınde zıpladoık ve aksama dogru da nerdeyse her aksam yaptıgımız gibi muzık eslıgınde yerde oturan yunusun etrafında dolanıp dans ettık.

genelde hareket icin herhangi bir sert olmayan objeyı yukarı atıp yakalamaya calısırız. mesela top ya da evdeki kucuk plastık bır sıse de olabılır. bırsuru kestaneyı evın ortasına yayıp onlara basmadan etrafta kosturmaya calısırız. ya da kestane olması sart degıl bozuk paralarla da olabılır. tabı bu oyunları ben baslatırım sonra yusuf kendı devam eder ya da kendı oynamaya baslar ve bayagı vakıt gecırır. tabı bunları yapabılmek ıcın cocuklara evde genıs bır alanı dagıtmalarına ızın vermek gerekır. cocugun hareketlı oyunları oynadıgı alan ne kadar genıs olursa ufku ve yaratıcılıgı da o kadar gelısır. oynadıgımız mekanın genıslıgı ufkumuzun genıslıgını de etkıler o yuzden cocuklara evın en kucuk odasını oynamaları ıcın ayırmayalım ya da en genıs odayı oynarken dagıtmalarına ızın verelım.

ıkı kucuk cocukla spor yapmanın en guzel ve kolay yolu snaırım yerde yatan ya da oturan kardesın etrafında  ellerımızde kasıklarla muzık eslıgınde donerek dans etmektir ;) Yunus emeklemeye basladıgında da aılecek emekleyerek oynayarak enerjımızı atmayı dneıcez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlariniz icin