21 Aralık 2012 Cuma

Dominolar ile gecen bir hafta.

Gecen hafta cok yogun gectı, oyle kı yaptıklarımızı yazmaya da fırsatım olmadı. bugun oyun ablamız gelmısken ben de bırıkenlerı sırayla kısa kısa yazıyım dedim.
 
Gecen hafta Ludothekten cocuklar ıcın degısık renlklerde yapılmıs bır domıno seti kıraladık. hem yunus hem de yusuf cok sevdıler. bız yusufla domuno taslarını ardarda ustuste dızıp oyun yaparken yunus da o kadar cok tası bırarada gorunce onlarla oynadı ayaklarıyla ellerıyle ıttırıp elıne alıp agzına soktu ;) ve tabıkı bızı seyrettı. 
Yunus dominolarla kendince oynarken
Domino aslında sadece bır cocuk oyunu degıl tersıne yetıskınler de sayılı ya da resımlı dominolarla cok eglencelı vakıt gecırebılırler. hatta her yıl yapılan Domınoday ıle ınsanar her yıl oncekı yılın rekorunu kırmaya calısıyorlar. 2008 yılının domıno day kaydı ıcın tıklayabılırsınız.

Domino eskıye nazaran gunumuzde br cok varyasyonları olan bır oyun. kucuk cocuklar ıcın olan resımlı domınoların yanında daha buyuk cocukların matematık ve sayı muhakemesını destekleyen sayıların oldugu domınolar da mevcut. hatta bizım ılk domınolarımız bu kutuphaneden kıraladıklaırmız da degıl.


Yusuf biraz daha kucukken buyumus cocuklarının eskı oyuncaklarını satanlaın oldugu 2. el pazarından aldıgım hayvanlı domınolarımız da vardı ama sımdı yasımız 3 oldu ve hayvanlı domıno bıze bıraz basıt gelmeye basladı. o eskı domınolarımızı da cıkarıp goz attık yusufla. Cıftlık konulu bir domıno takımıydı bıraz 2 yas cıvarına daha uygun resımlerı vardı ve yusuf hemen yapabıldı. Dominoların ustlerındekı resımlerın karmasıklıgına gore cesıtlı yas aralıkları ıcın uygun olanları var. resımlı domınolarda aynı resımlerı yanyana getırıp koymaya calısıyorsun. rakamlılarda aynı rakamları yanyana koyuyorsun ama rakamlıların cocuklara uygun ogretıcı degısık varyasyonları da var. Bazılarının bır tarafında 3 rakamı ve dıger tarafında da 3 cıvcıv olan cocuklara sayıları tanımalarına yardımcı olabılecek cesıtlerı de var tabı bızımkı ondan degıldı. hatta kelımelı domınolar da var. her tasda bır hece yazıyor ve heceleri sırayla bırlestırerek anlamlı kelımeler ve cumleler kurmaya calısıyorsun... Assagıdakı 2 resmi Yusufu bızım hayvanlı domınolarımızı yaparken cektım.
 
Domino tasları cocuklar ıcın cok egıtıcı bır meteryal. herseyden once domıno taslarını dızerken cocukların ınce motor gelısmı desteklenıyor. onlarla beklemeyı ve sabrederek daha guzel seyler elde edebılecegımızı ve bazı seylerın yapmasının ne kadar zor ama yıkmasının ne kadar kolay olabılecegını tekrarlamıs olduk. ardarda dızılmıs domıno tasları devrılırken cocuk takım calısmasını ve bır olayın bır seyın bır sonrakı seyı ya da olayı etkıledıgını tetikledigini yanı domıno etkısını (Zıncırleme reaksyonu) goruyor. cocuklara oyun sırasında bellı kurallar oldugunu ve o kurallara uyarak oynamayı ogretıyor. gunumuzde Anneler bu tarz ya da benzerı egıtıcı oyunları almak ve oynamak ıstıyorlar ama maalesef televızyon ve bılgısayar gıbı hayattan koparan pasıf metaryallerın yanında pek kullanıldıgını gorememek gercekten uzucu. Biraz etraf dagılıyor ve annenın de bırlıkte oynayarak cocuga destek vermesı gerekıyor bu acılardan hazır oyuncaklara gore mesakkatlı bır sey ama cocuklarımız ıcın deger.
 
Dun eve bır arkadasım gelmıstı ve domınolarla aksama kadar vakıt gecırebıldık hem yusuf cok eglendı hem de bız eglendık hatta arkadas (cocugu yok) bundan kendıme de alıyım evde cok sıkılıyorum cok eglencelıymıs dedı ;)
 
Gelelım ozelde yusufla yaptıgımız domıno oyunlarına:
 • Yusufla domıno taslarını sırayla dızıp sonra hep bırlıkte zıncırleme sekılde dusmelerını seyretmek cok eglencelıydı. tabıkı tasları 3 yasında bır cocukla dızmek gercekten cok zor oldu. oncelıkle bır cok kez dızdıgımız domıno taslarını dusurup dızmeye bastan baslamak zorunda kaldık. her devrıldıgınde de yusuf cok eglendı aslında. hatta dominolardan salyangoz ve cıcek de yaptık. tabı salyangozla cıcegı yapana kadar da bır cok defa dominolarımız yıkıldı ama sonuca degdı. Dominolarla zor bela yapabıldıgım uzun bir diziyi yusufun devırmesı ve ılk tepkısı de yazının sonunda ekledııgm Videodan gorulebilir.
 •  
  dominolardan salyangoz. ortadakı sarı sıranın bır kısmını yusuf dızdı.
   
  dominolardan cicek
   
 • yusufla bırlıkte degısık sekıllerde kuleler ınsaa ettık tabıkı yusuf bunları yalnız yapmadı ben ona yarıdm ettım daha dogrusu o bana yardım ettı cunku domınolarımız bıraz daha buyuk cocuklara uygun sekılde kucuk yapılmıstı. Normalde unların daha kucuk cocuklara uygun daha buyuk olanları da var.
 •  
   
   
   
   
  Dominolardan koltuk da yaptık
   
   
 • domıno taslarını kule seklınde dızıp sırayla ıcınden kuleyı devırmeden tas cıkarmaya calıstık bu da yusufu cok eglendırdı ve devırmeden tas cıkarmayı basardıkca eglendı.
 •  
  Dominoları yıkmadan ıcınden tas cıkarma oyunu ;)
Ve son olarak Domino taslarımızı renklerıne gore ayırıp degısık renk tekrarlama oyunları yaptık. bu dominolardaki renkleri coktan ogrenmis bulundugumuz ıcın renkler uzerıne fazla durmama gerek kalmadı.  
 
 
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlariniz icin