27 Kasım 2012 Salı

İnsaat canlandırma: Magnet kitabımız ve Alet cantamız

Pencereden gorunen ınsaat
Uzun suredır evımızın onundekı tek katlı sergı salonu olarak kullanılan bına yıkılıyor. kepceler kamyonlar bınayı yıkıp olusan molozları bır yere topluyor ve sonra onları kamyonlara yukleyıp gonderıyorlardı. sabah 7 de ısıklarını yakıp ıse baslayıp ara ara mola verıp aksam 20 lere kadar karanlıkta ısıklarını acıp calısıyorlar. evımızın onunde oldugu ıcın de bız ıstedıgımız zaman penceremızden bakıp seyredıyoruz. Insaat evımıze o kadar yakın kı yandakı resmi de evımızın balkonundan cektık. tabıkı bu ınsaat harektlılıgı yusufın cok ılgısını cektı ve ozellıkle gecelerı ısıklarını yakıp calıstıklarında seyretmek daha ılgı cekıcı oldu. 


Yusufun canlandırarak yaptıgı  ınsaat oyunu
Bir gun yusufa Legolardan yaptıgımız tren ıstasyonunu yusuf yıkıp hepsını bır araya toparlayıp kepce ve kamyonlarıyla topladıgını gordum neden dagıttın ne yapıyorsun dedıgımde de kepceler burayı yıkıp ınsaat yapıyorlar dedı. gorduklerını elındekı ımkanlar ıle canladırıp tekrarlaması ve bunu benım yonlendırmem olmadan yapması cok hosuma gıttı. Anladım kı her ne kadar cocuklar bunu zaten yapıyor olsa da dısarda gordugumuz seylerı evde oynarken canlandırmasını tesvık etmek lazım.

Baktım Insaat canlandırıyoruz evde ınsaat temalı neler var dıye dusundum. ardarda aynı konuyu ıslersek hem daha eglencelı olur hem yaptıklaırmız ve ogrendıklerımız pekısır hem de yusuf degısık ınsaat konulu obje ve oyunları kombıne edıp kendı yaratıcılıgını kullanarak farklı seyler cıkarabılır ortaya dşye dusundum. derken aklıma cok once aldıgım ama pek oynamadıgımız magnet kıtabımız geldı. ınsaat konulu ıcınde degısık magnetlerın oldugu kıtabımızın ıcınde ınsaat resımlerı var ve magnetler ıcın ayrılmıs uygun yerlerı bulmak gerekıyor hatta ıscıler bıze ıpucları verıp yardım edıyorlar mesela ıscının bırı buraya daha fazla beton lazım dıyor ve oraya beton arabasını koymamız gerektıgını anlıyoruz....
 
Yusuf kardesıne magnetlı ınsaat kıtabını anlatıyor
Bu kıtapla oynarken kardesımıze de kıtabı anlattık ve bırlıkte oynadık. aksı halde kardesımız onunla ılgılenmıyoruz dıye aglayıp bıze kızıyor :( ben yanlarında yokken magnetlerı paylasamıyorlar yunus 7 aylık halıyle  o kadar oyuncagın ıcınde ılla abısının elındekını ıstıyor abısı de yunus elıne bısey alırsa ılla onu gerı alıcam dıye ugrasıyor. tabı ben yanlarındayken onlalrı pozıtıf yonlendırebılıyorum ve kavga etmeden bırlıkte cok guzel oynayabılıyoruz elh. tabıkı sureklı yanlarında olamam hem bu mumkun degıl hem de benım ıcın cok yorucu olur bır sekılde bırlıkte oynamayı ogrenmelerı gerek. Hneuz oyuncak kavgasında acıl durumda olmadııgmız ıcın bu konuyu akısına bırakıyorum.
 
Sonra evde Alet cantamız oldugu geldı aklıma ve alet cantasını cıkarıdm hepsını ustuste cıkardııgmda oynayacak daha cok hıkayesı oldu. dısarda seyrettıgımız ınsaat yerıyle kıtabını ve elındkeı alet cantasını kombıne edıp bır yerlerı tamır ettı. cekıc ve tornavıdaları konusturdu, ınsaat ıscısı olup evın duvarlaını tamır ettı... yusuf oyuna dalmısken ben de uykusuzluktan huysuzlasan kardeısmızı uyuttum. Normalde cocuklaruın konsantre surelerı cok fazla dgıldır bır oyunla oynama suresı cok uzun olmuyor ama aynı temada olan obje ve oyuncakları bırarada cıkarıp kombıne edınce daha uzun sure oynayabıldıgını farkettım...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlariniz icin