22 Ekim 2012 Pazartesi

Cok dilli Kitap: En Onemlisi - Allerwichtigste

     Gecen gun kutuphanede cok guzel bir kitapla karsılastım. ilk bakısta sıradan bir kitap gibi gorunse de dikkat edildiginde icinde cocuklara cok onemli degerleri kazandırabilecek bir kitap, zaten kitabın adı da 'En Onemlisi - Allerwichtigste'. Degerler derken: cok kulturlulugu destekleyip, degisik ve farklı olana saygıyı kabullenmeyi ve kendinden farklı olanı anlamayı, iki farklı insan ya da ozellik arasında ustunluk olmadıgını herkesin her seyin kendi farklı ozellikleriyle anlamlı oldugunu cok basit ve en kestirme yollardan biriyle gosteriyor.

     Hangisi daha onemli? Zurafanın uzun boynu mu yoksa Kirpinin dikenleri mi? Kurbaga gibi yesil mi yoksa Fil gibi kocaman olmak mı? Ya butun hayvanlar yesil ve kocaman olsaydı? Bu guzel Hikaye her birimizin kendine ozgu ve benzersiz yonlerine ayna tutuyor. Ozellikle farklı kulturler barıdıran toplumlar icin ideal bir kitap.

     Kitapta once ormanda tartısan hayvanları gosteriyor, her hayvan kendi ozelliklerinin en onemli en gerekli ozellik oldugunu savunup dıger hayvanlar da en onemli ozellik oldugu iddia edilen ozelligin kendilerinde de olsaydı nasıl olacagını dusunuyorlar. sonucta herkes aynı olunca cok anlamsız bir tablo cıkıyor ortaya. en iyisi kitabın sayfalarını buraya ekliyim kendiniz okuyun 

     Bu kitabın arkasında da bir tane CD var ve Turkce, Ispanyolca, Rusca, Yunanca, Fransızca, Ingilizce ve Almanca Kitabın seslendirmesi var.


   Tavsan en onemli seyin uzun kulaklar oldugunu onlarla daha iyi duyulabilecegini soyler ve orman hayvanlalrının hepsinin kulakları uzar, kirpi en onmeli seyin dikenleri olmak oldugunu soyler ve tum orman hayvanları dikenli olur, boyle boyle en sonda Baykus tum hayvannalrın ozelliklerinin teker teker ayrı ayrı oneme sahıp olduklarını ve tum ozelliklerin ait oldugu hayvanda onem kazandıgını soyler.....

                        


           

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlariniz icin